Jsme televize vašeho kraje

Náměstek primátora: Plzeň chce vrátit Evropské investiční bance 400 milionů

Plzeň, publikováno 14.02.2013, autor: Richard Beneš

Martin Zrzavecký | Autor: Archiv Regionpodlupou.cz

Server Regionpodlupou.cz vyzpovídal ekonomického náměstka primátora Plzně Martina Zrzaveckého (ČSSD) po jeho cestě do Bruselu a Lucemburku, kde jednal se zástupci Evropské investiční banky a Evropské komise na téma dotací, půjčky, problematiky kolem projektu EHMK 2015 a mluvilo se i na téma výsledků nedávného místního referenda v Plzni.

„Jaký byl hlavní důvod vaší návštěvy Bruselu?“

„Jeli jsme tam z několika důvodů, je třeba tu naši cestu rozdělit na bruselskou a lucemburskou část. Do Bruselu jsme jeli zjistit možnosti dotací, máme tam nějaké možnosti i kontakty a potřebujeme vědět, kam Evropa směřuje v budoucím programovacím období. Co asi tak bude její prioritou, jestli jsou schopni to spustit od roku 2014, kdy bude nové programovací období, kolik asi tam bude peněz. Na toto téma proběhla část neformálních i formálních jednání o dotacích. Potřebovali jsme zjistit, zda dotace budou na infrastrukturu, nebo také na měkké projekty jako je vzdělávání, výzkum, sport, sociální služby a životní prostředí. Při projednávání rozpočtu unie už bylo zřejmé, že budeme mít pro Českou republiku 500 miliard celkově na celé programovací období. Je to zajímavá suma, ale je to méně, než bylo v minulém programovacím období, kdy do ČR směřovalo kolem 700 miliard. Na druhou stranu je to i tak stále dost peněz. Vláda a ministerstva musí nyní společně nastavit ty programy, abychom mohli peníze čerpat.“

„Máte už jasno v tom, jakým způsobem se budou peníze rozdělovat?“

„Plzeň se snažila s ostatními statutárními městy vytvořit svůj program, kde byl jeden balík peněz, který bychom si sami rozdělovali, pro potřeby měst a obcí. To se ale zřejmě nepodaří, tak nyní čekáme, zda to budou zase kraje, kdo bude peníze rozdělovat, nebo to spíše vypadá na to, že peníze bude rozdělovat stát, který bude mít jeden Společný regionální operační program (SROP).“

„Může Plzeň očekávat nějakou další podporu od Bruselu na projekt Evropské hlavní město kultury 2015?“

„Zjišťovali jsme si pozici města, kterou máme ve vztahu k Bruselu, co by se dalo dělat, abychom zlepšili komunikaci ve vztahu k nim, kde bychom si případně mohli sáhnout na nějaké peníze, abychom podpořili projekt EHMK 2015. Město dělá finančně maximum, víc už v našich silách není. Nějaké programy by se daly na projekt EHMK čerpat. Ale řeknu to na rovinu, do teď jsme neuměli odkomunikovat, co to vlastně je projekt  EHMK. A je to projekt rozvojový i hospodářský. Je to o tom, jaké poskytuje město sociální služby, jak jsou upravené chodníky, jaký je tady navigační systém, jaká je podpora cestovního ruchu, zda jsou kvalitní hotely, jestli tady jsou zviditelněné památky, zda funguje městská policie. Když sem začnou v roce 2015 najíždět turisté, musí někde zaparkovat, musí někde bydlet, stravovat se a musí je také někdo hlídat, protože se sem stáhnou i různí loupežníci, jejichž snahou bude tyto návštěvníky okrást. To s tím všechno souvisí. Ten projekt není jen o kultuře, ale je o životě v konkrétním městě. V Plzni se žije dobře, je to krásné město, nyní je třeba to ještě dopilovat a posunout o kousek dál, což se tím projektem dá udělat. Dají se tedy ještě sehnat peníze a to i v tom budoucím programovacím období, například na dobudování infrastruktury. Chtěli bychom třeba čerpat peníze na rekonstrukce kolejí, dokončení tramvajové tratě na Lochotín, diskutujeme západní okruh a co s ním dál, protože na jeho úplné dokončení nejsou peníze. To jsou věci, kde by se ty peníze daly čerpat. Město je na to připravené, projektová příprava běží. Akorát to pak bude o tom zajištění peněz.“

„A teď se dostáváme k půjčkám peněz. Většinou se jezdí do Evropské investiční banky půjčovat si peníze, vy jste je tam ale paradoxně jeli vrátit. Můžete to nějak vysvětlit?“  

„Máme jednu miliardu půjčenou, tu už splácíme, byla vyčerpaná, pak máme půjčené ještě další dvě miliardy. A tam je to tak, že máme vypůjčené 1,6 miliardy. A teď jsem se rozhodoval s ohledem na to, jaké jsou připravené projekty, co budeme dělat jako město v budoucím programovacím období. Řekl jsem, že nedočerpáme celý dvoumiliardový rámec a vrátíme Evropské investiční bance 400 milionů korun. My jsme tento krok předjednali, máme tam velmi dobré kontakty. Šéf té skupiny, která má na starost východní blok, mimo jiné hovoří česky. Jeho rodiče totiž kdysi emigrovali. Je to Belgičan, který se naučil česky. S tím jsem tam komunikoval. Vysvětlil jsem mu naši situaci. Když chceme čerpat peníze v budoucím programovacím období a chci mít dotaci například na infrastrukturu, na podporu vzdělávání, tak na to musíme mít peníze, abych to mohli kofinancovat. A ty my teď nemáme, tak nabízíme, že nedočerpáme celý objem půjčky. Navrhl jsem, že připravíme k roku 2014 nový rámec půjčky, ale ta půjčka bude udělána tak, že ji nemusíme vyčerpat. Otevřeme tak prostor pro ty, kdo přijdou po nás, až budou volby v roce 2014 a připravíme pro ně podmínky. Buď to bude půl miliardy, nebo to může být až celá miliarda. Víc ale ne. Čerpání bude až v roce 2015. Ať si o tom rozhodnou naši nástupci. My je k ničemu nezavážeme. Tak je to předjednané, ten proces by měl běžet.

„Předpokládám, že tento projde také jednáním zastupitelstva?“

„Právě teď to půjde 21. února do jednání zastupitelstva. Jedná se o seznam 19 projektů financovaných z Evropské investiční banky. Některé rovnou škrtáme a říkáme, že na ně nečerpáme. Například tramvajová trať na Borská pole, podpora MHD. Tím, že PMDP dostaly vlastní dotaci, tak jsme to nemuseli řešit. Vyškrtali jsme to a zjistili, že 400 milionů korun je volných a že je můžeme vrátit. Doufáme, že zastupitelé schválí snížení počtu projektů, na které se budou peníze z Evropské investiční banky čerpat. Následně se připraví další kroky k ukončení spolupráce a k záměru připravit nový formát spolupráce. Je vidět, že i v této době se dá šetřit. Zástupci Evropské investiční banky uvedli, že tento krok ještě nezažili, protože to není obvyklé. Každý prý naopak chce peníze utratit v rámci svého funkčního období. My jsme ale přesvědčeni, že nyní je lepší peníze nedočerpat.“

Co vědí v Bruselu o výsledcích našeho místního referenda v kauze OC Corso Americká?“

„Řekli, že výsledky plebiscitu berou na vědomí, celý proces bedlivě sledují, ale že se k tomu nebudou vyjadřovat. Jak investiční banka, tak všechny bruselské instituce sledují monitoringy médií, načítají si informace a zjišťují vše o městech. V bance řekli, že ví, že se něco takového děje, my jim to vysvětlili a oni nyní budou sledovat, jak na tom město bude. Kroutili ovšem hlavou nad tím, jak se něco takového mohlo stát. Pro Evropskou investiční banku i další bruselské instituce je totiž soukromé vlastnictví svaté a nedotknutelné.“               

„Když už jsme nakousli kauzu kolem OC Corso Americká, podniká město nějaké kroky, už se vybrala advokátní kancelář, která bude město zastupovat v dalších jednáních s investorem?“

„Koncem tohoto by se měla podepsat smlouva s pražskou právní kanceláří Mareš Partner. Splňují parametry, když se podíváme na její profil, tak má značné mezinárodní zkušenosti, zastupovala ve sporech nejen soukromé firmy, ale například i město Ostrava. Jsou silní a zkušení. Minulý týden jsme měli také jednání se zástupci společnosti Amádeus. Vyjasňujeme si vzájemné pozice. Čekáme především na to, jak dopadne soudní pře čtyř Plzeňanů, kteří napadli a zpochybnili referendum. Výsledky by měly být známé v průběhu příštího týdne. Referendum by teoreticky mohlo i spadnout pod stůl, pokud by tak soud rozhodl. Neděláme zatím v jednání s Amádeem žádné nevratné kroky. O změně projektu nemůžeme zatím jednat, protože se čeká od Ministerstva vnitra na výklad pojmu „obchodní zařízení.“ Výsledky referenda totiž zavazují město k tomu, aby nedopustilo, že na místě bývalého DK Inwest vyroste obchodní zařízení. Město zatím neví, zda tento pojem platí například také pro obyčejnou trafiku, pekařství nebo květinářství. Až budeme mít jasno i v této otázce, můžeme pak dále jednat o dalším postupu se společností Amádeus. Její zástupci ale stále říkají, že chtějí pokračovat v projektu stavby obchodního centra,“ dodal náměstek primátora Martin Zrzavecký. 

Fotogalerie

Martin Zrzavecký | Autor: Archiv Regionpodlupou.cz