Jsme televize vašeho kraje

Podívejte se, co všechno na sebe "práskl" v našem chatu aktivista a politik Martin Marek

Plzeň, publikováno 13.05.2013, autor: Richard Beneš

Host chatu serveru Regionpodlupou.cz Martin Marek v okamžiku, když na úřadu předával podpisové archy obyvatel Plzně,kteří si přáli referendum o OC Corso | Autor: Richard Beneš

Hosta, který velmi zajímal naše čtenáře, jsme měli v pátek na našem chatu a byl doslova zavalen množstvím otázek, které byly často hodně na tělo. Do horkého křesla tentokrát usedl Martin Marek, kterého asi není třeba nijak potřeba představovat. Pro ty, kteří nestihli v pátek chat sledovat, jsme připravili stručný přehled nejzajímavějších odpovědí a můžete si udělat představu o aktivitách Martina Marka i tom, jak se s odpověďmi vyrovnal. A odpovídal opravdu důsledně.

Čtenářku Soňu například zajímalo, zda si přípravný výbor lednového referenda o osudu OC Corso uvědomil a uvědomuje, že město může nyní dostat do strašných finančních problémů. „Nemyslím si, že by díky referendu město mělo být ve finančních problémech. Město se nezavázalo, že Amádeu umožní postavit na místě DK Inwest další obchoďák, ani na něj Amádeus nemá automatický nárok ze zákona. Ke stavbě podle stávajícího projektu například stále potřebuje městské pozemky, které vlastní město a není povinno mu je prodat. Miliardovými částkami strašili politici ODS a ČSSD před referendem, aby odradili Plzeňany od hlasování,“ odpověděl Marek.

Na to, jak se Markovi žije s nálepkou „ekoteroristy“,  který zařízl plzeňská práva a zřejmě i město Plzeň, odpovídal čtenáři Tomáši Marnému. „Označení "ekoterorista" používají politici, kteří ani nevědí, co to slovo znamená. Používají ho místo argumentů, aby očernili někoho, kdo s nimi nesouhlasí a není mu jedno, jak oni rozhodují. Jsem rád, že už na plzeňských právech nedochází k podvodům v takové míře a stejně tak jsem hrdý, že je Plzeň prvním krajským městem v České republice, kde o jeho budoucí podobě rozhodli občané v referendu.“

Další čtenářka Vinonka zase chtěla vědět, zda se Martin Marek v souvislosti se svými aktivitami neobává o život a o zdraví. „Strach nemám. Když vrcholila kauza na plzeňských právech, dostával jsem řadu anonymů. Dnes z takových věcí mám spíš legraci. Zjistil jsem, že na mě mají opačný efekt, než by si pisatel přál.“ Host našeho chatu na sebe také prozradil, že se živí lektorováním a provozováním webových stránek a k tomu studuje v Brně na právnické fakultě.

Martin Marek dále uvedl, že ho netěší současná situace na plzeňské právnické fakultě, která měla být podle jeho slov už před rokem zrušena, tedy měla přijít o obě poslední akreditace - Bc. a Mgr. „O magistra přijde nejspíš v nejbližší době a pak už nebude pro ZČU ekonomicky udržitelné, aby měla fakultu, která si na sebe "nevydělá". Co mi ovšem dodnes vadí, je to, že nebyl potrestán jediný viník, který se na podvodech podílel. Takových osob jsou přitom prokazatelně desítky. Policie však případ několikrát znovu otevřela a bohužel zase odložila,“ komentoval Marek situaci na právnické fakultě.

Otázku na tělo položil čtenář Alfa, který se ptal, zda Marek převezme odpovědnost za svůj čin, pokud město v důsledku jeho aktivit utrpí značnou finanční ztrátu a kdo ji pak zaplatí. „Nevěřím, že město bude muset Amádeu platit za zmařenou investici, či náhradu škody. Ani pro jedno neexistuje právní základ, což je vidět i na posudcích, které si město po referendu objednalo. Pokud by ale opravdu škoda vznikla, měl by ji zaplatit ten, kdo ji způsobil. Škoda může například vzniknout, pokud by zastupitelé chtěli koupit od Amádea pozemek za 1,4 miliardy, když má podle cen v místě obvyklých cenu pouze 270 miliónů. Pak by ji měli platit zastupitelé, kteří pro to zvednou ruku. Případně může škoda vzniknout nesprávným úředním postupem v rámci územního řízení. Tam by byl odpovědný konkrétní úředník, který by ji také měl zaplatit. V obou případech, pokud by nastaly, by dokonce mohlo jít o trestný čin,“ řekl Marek.

Martin Marek přiznal, že otázky pro referendum vymýšlel společně s Janem Rovenským (známým v kauze zablokování stavby dálničního obchvatu Plzně) na šumavské blokádě už v červenci 2011. Konečné znění otázek pak konzultovali s řadou právníků. „Otázka byla formulována tak, aby ji nemohli zastupitelé obejít. Referendum se navíc netýká celé plochy, ale pouze pozemků kde stál DK Inwest. Další věc je, že je možné o stejné otázce/území vyhlásit referendum po dvou letech znovu. Což může i město samo, bez potřeby podpisů. Ovšem má to podmínku, že bude muset město přijít s takovým návrhem, se kterým budou občané Plzně souhlasit. Tedy vždy se o využití daného území pro obchodní účely bude muset město bavit se svými občany. Pokud jde o konkurenci, tak Amádea nikdo nenutil bourat DK Inwest, kde obchodní zařízení byla.“

Čtenáři serveru Regionpodlupou.cz se zajímali také o to, proč Marek napadá hejtmana Milana Chovance (ČSSD) kvůli titulu Bc., který měl podle aktivisty získat nestandardním způsobem. „Pan Chovanec do dnešního dne neukázal jediný dokument z předchozího studia, i když o nich tak rád mluví. Pokud by jeho studium bylo v pořádku, a to nebylo, tak by přeci svůj titul používal a nestyděl se za něj. Navíc, pan hejtman byl v pozici zastupitele, tedy člověka, který přichází do styku s právními texty, tedy musel vědět, že není podle zákona možné studovat tříletý obor pouze necelý jeden rok.“

V závěru Martin Marek prozradil, čemu se hodlá v nejbližší době věnovat. „Teď je aktuálně třeba pomoci zabránit zničení Šumavy, které se chystá prostřednictvím nového zákona. Informace jsou zde: www.sumavazije.cz . Pokud jde o Plzeň, vydržte, brzy se to dozvíte,“ dodal Marek.

Celý chat s Martinem Markem a jeho kompletní odpovědi je i nadále možné shlédnout na našem webu. 

Fotogalerie

Host chatu serveru Regionpodlupou.cz Martin Marek v okamžiku, když na úřadu předával podpisové archy obyvatel Plzně,kteří si přáli referendum o OC Corso | Autor: Richard Beneš