Jsme televize vašeho kraje

Příručka o regulaci hazardu vyvolala ostrou reakci bojovníků proti herní lobby

Plzeň, publikováno 21.05.2013, autor: Richard Beneš

Oficiální obrázek z publikace Spelos, která učí obce jak správně regulovat hazard a loterie ve městech | Autor: SPELOS

Občané proti hazardu se vymezují proti nové "příručce" o regulaci hazardu, kterou vydala organizace Spelos zastřešující český hazardní byznys. Server Regionpodlupou.cz na iniciativu Občanů proti hazardu upozornil Martin Marek z plzeňské organizace Strany zelených. Příručka podle jeho slov nabádá starosty a zastupitele, ať se nechají od hazardu uplatit a za pozitivní příklad udává města jako Liberec, Karlovy Vary či Plzeň. Tato města ale ve skutečnosti nemorální hazard takřka nijak neregulují a jsou prý naopak příkladem samospráv, které jdou hazardu ve všem na ruku. Právě v těchto městech se prý nyní budou Občané proti hazardu snažit o daleko přísnější regulaci

Pro skutečnou regulaci hazardu slouží podle Marka příručka nazvaná „Hazard v obcích lze konečně regulovat“, kterou v reakci na průlomový nález Ústavního soudu z letošního 11. dubna nedávno všem obcím v ČR rozeslali Občané proti hazardu, Transparency International a Brnění. Všechny obce se mohou nyní hazardu během několika týdnů zbavit přijetím vyhlášek.

„Publikace Spelosu, která žádá obce, aby na svém území zachovaly co nejvíc heren, je doprovozena "ilustračními obrázky", které nemohou být chápány nijak jinak než jako přímá nabídka úplatku výměnou za zachování hazardu. Všude ve světě je hazard spojen s mafiemi, korupcí a uplácením, že takto postupuje i u nás, jsme přesvědčeni dlouhodobě, zvláště co se týče úzké "spolupráce" hazardu a Ministerstva financí. Dnes už jim nestačí podchytit si ministerstvo, musí uplácet obec od obce," konstatoval Martin Svoboda, předseda Občané proti hazardu.

„Koalice na plzeňském magistrátu vedená Martinem Baxou (ODS) dosud nijak na dubnové rozhodnutí Ústavního soudu nereagovala. Z velkých měst - Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice - je tak posledním městem, které nechává hazardu dveře dokořán. Na základě toho, že o Plzni jako o "vzorovém" městě informuje hazardní lobby, je zřejmé, že intimní jednání primátora se zástupci hazardu již úspěšně proběhla. V Plzni se budeme o silnější regulaci hazardu jako Strana zelených i ve spolupráci s jinými stranami snažit," konstatoval Martin Marek.

„V Liberci máme neuvěřitelných 111 heren s 885 přístroji povolených Kalouskovým ministerstvem. Liberec je dnes vinou všudypřítomných heren odpudivým a nebezpečným městem. Jestli stovku heren považují zástupci města za normální stav, tak jsem zvědavý, jak s tímto odvážným postojem předstoupí ve volbách před voliče, kteří si předpokládám minimálně z 90 procent hazard ve městě nepřejí,“ uvedl Tomáš Nový, Občané proti hazardu Liberec.

A podobná situace je i v Karlových Varech. „Příchylnost vedení města k hazardu nijak nepřekvapuje. Přesto je počet 846 ministerských automatů, to je v přepočtu 23 obyvatel na jeden automat v centru města, zcela alarmujicí. Na místo, aby vedení města regulaci hazardu diskutovalo s občany, vyjednává za zády pouze s hazardem. O způsobu "vyjednávání" nejlépe svědčí autentický email z nitra hazardní lobby, kdy radnice jen otrocky převzala "interní dohodu" hazardní unie, takže karlovarská radnice rezignovala na svou samosprávnou funkci a vyhlášku si nechala nadiktovat hazardem,“ uvedl karlovarský opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa).

„V Olomouci nedávno proběhla ostrá debata o přeměně bývalého hodolanského divadla na kasino, která bohužel i navzdory naší snaze dopadla výhrou kasina. Tolerantní a nezodpovědný přístup olomouckých politiků k hazardu je známým faktem, řečnickou otázkou je, zda to olomoučtí zastupitelé dělají z přesvědčení či kvůli penězům. Věříme, že vedení města svůj benevolentní přístup přehodnotí a pokud ne, že si politické podpory hazardu všimnou voliči příští rok ve volbách,“ komentoval situaci v Olomouci Michal Krejčí (SZ).

Vyhlášku o hazardu přijala Plzeň loni a jsou v ní přesně vyjmenovány domy, místa a čas, v nichž mohou herny a loterie od roku 2015 být. Původní vyhlášku schválili zastupitelé v dubnu a měla regulovat počet heren ze zhruba tří stovek na osm desítek. Hazardu se původně zcela zřekly některé obvody, například Slovany a Lochotín. V průběhu loňského roku však zastupitelé na Lochotíně změnili názor, koncem loňského roku vyhlášku změnili a přidali do ní čtyři desítky míst v této městské části. Od roku 2015 má být zcela bez hazardu především velký obvod Slovany.

„V Plzni je nyní asi 300 heren, 119 je jich ve vyhlášce, 180 zbývajících půjde pryč. Neumím v současné době říci, kdy to bude. Na těch 180 máme páku, ty chceme zrušit. Bude se měnit vyhláška, jednotlivé obvody se k tomu nyní musí vyjádřit. Cílem je tedy zrušit ty herny, které nejsou ve vyhlášce. Škrtli jsme jich asi 65 procent,“ konstatoval radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS).

Fotogalerie

Oficiální obrázek z publikace Spelos, která učí obce jak správně regulovat hazard a loterie ve městech | Autor: SPELOS