Jsme televize vašeho kraje

Určitě nejsem v mužem v pozadí, říká Roman Jurečko, kterému Topolánek daroval přezdívku kmotr

Plzeň, publikováno 18.06.2012, autor: Richard Beneš

Roman Jurečko | Autor: Archiv Televize ZAK

Mediální útoky faktického šéfa Věcí veřejných Víta Bárty vedené v posledních dnech vůči plzeňskému politikovi a podnikateli Romanu Jurečkovi (ODS) zřejmě nezůstanou bez odezvy. V rozhovoru pro Regionpodlupou.cz to potvrdil Jurečko s tím, že Bártovi adresuje výzvu, aby zanechal neoprávněných zásahů do jeho osobnostních práv. „Zvažuji trestní oznámení na Bártu pro podezření ze spáchání trestného činu pomluvy, pokud mě bude i nadále napadat. Není možné, aby Bárta ze své pozice mystifikoval celý národ,“ řekl Roman Jurečko.

 

Vít Bárta vám a ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) před nedávnem veřejně vyhlásil válku, když oznámil, že chce kandidovat na post hejtmana v Plzeňském kraji. Považuje vás za klíčové osoby, které prý způsobily stranický převrat u VV. Nyní vás Bárta obvinil z toho, že jste jako „kmotr“ společně s TOP 09 zařídil jmenování Jiřího Koláře do funkce ředitele SŽDC namísto pověřeného ředitele Pavla Habarty, který byl Bártovým člověkem.

 

„Pan Bárta samozřejmě lže, pošlu mu osobní dopis, kde mu znovu přesně zopakuji, to jak probíhalo výběrové řízení na generálního ředitele SŽDC. Nikdo mně výběrové řízení na ředitele SŽDC nesvěřil, výběrovým řízením z více jak 20 uchazečů byl pověřen předseda správní rady SŽDC Adolf Jílek. Posouzení podaných přihlášek provedla tříčlenná poradní komise, kde moje jméno nefigurovalo. Jako člen správní rady SŽDC jsem měl možnost zúčastnit se prezentace účastníků výběrového řízení. Sedmičlenná správní rada pak 19. dubna schválila sedmi hlasy do funkce generálního ředitele Jiřího Koláře. Pan Bárta si musí nyní zvyknout na svoji současnou pozici, která už není taková, jaká byla.  Jestli byl v minulosti zvyklý dosazovat si své ředitele na různá místa bez výběrových řízení a bylo to v pořádku, pak je podivné, když se nyní ohrazuje proti tomu, když výběrová řízení řádně probíhají. Není možné lidi jen osočovat a říkat nepravdy a lži, zatím jsem od Bárty nic jiného neslyšel. Myslím si, že to je jen jeho boj, jestliže všude říká, že se mi bude mstít za to, že se tady v Plzni něco stalo Věcím veřejným, tak si nejdřív musí zamést před svým prahem, aby viděl, co zde chtěly VV udělat. Bárta celou dobu prahl po místě ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který je ze stejného regionu jako já. Nevím, co by tady v našem regionu Bárta chtěl dokázat. Jít kandidovat do regionu s tím, že jediným programem je šmírování a fízlování, to je trošku málo pro voliče.  

Překvapilo vás, když Vít Bárta oznámil svůj záměr kandidovat na hejtmana Plzeňského kraje?

„Překvapila mě jiná věc. Krátce předtím, než Bárta slavnostně vytroubil do světa své plány, jsme měli regionální sněm ODS, kde jsme volili celou kandidátku pro krajské volby. Kdyby se chtěl Bárta chovat jako opravdový politik, tak svoji kandidaturu v Plzeňském kraji oznámil dávno předtím, než ODS uzavřela své kandidátky.  On ale dobře věděl, že ani ministr Pospíšil a ani já nekandidujeme, počkal si po uzavření naší kandidátky a pak nás vyzval na souboj, do kterého už jsme nemohli jít. Podle mého osobního názoru také čekal na to, že ho nějaké iniciativy, nebo Zemanovci osloví, aby jim šel dělat lídra v našem kraji. Jak je vidět, tak ani tohle mu nevyšlo. Zemanovci se místo toho pokusili o „majstrštyk,“ když oslovili paní Miladu Emmerovou z ČSSD, aby za ně ve volbách kandidovala. To považuji od Zemana za velmi chytrý tah, který jim ovšem nevyšel. Osobně vůbec nechápu, co do Plzeňského kraje pana Bártu táhne, když k tomu regionu nemá žádný vztah. Kdyby se mu tady narodila babička, nebo kdyby vyráběl pivo, či turbíny, tak bych to třeba pochopil. Ale takhle?   

Nestává se v poslední době módou v politice špiclování a shromažďování kompromitujících materiálů?

„Pokud se bude ubírat politika touto cestou, tak je mi líto všech voličů. Osobně věřím, že se tyto praktiky nakonec otočí proti těm, co je používají. Bohužel ale na nich zatím profitují extrémisté a nové politické subjekty, protože lidé už mají dost handrkování mezi politiky.   

Překvapila vás kauza Davida Ratha?

„Dalo se očekávat, že něco takového přijde. V celé té kauze mě ovšem nejvíce překvapilo to, že byl David Rath ozbrojen, což média trošku opomenula a já bych na to chtěl upozornit. Pro mě je to naprosto nepochopitelné. To je jako na divokém západě a svědčí to už samo o sobě o povahových vlastnostech a rysech těch osob. Nedovedu si představit jiného českého hejtmana, nebo už vůbec ne našeho hejtmana Milana Chovance nebo pražského primátora Svobodu, že jdou na schůzku a mají u sebe obušek nebo pistoli. Kdyby měl Rath strach o svoji osobu, tak každý hejtman to může řešit tím, že bude mít dva své řidiče místo jednoho. Tomu řidiči je jedno co kdo nese. Nedovedu si představit, kdyby se dnes v parlamentu začali šacovat poslanci, jestli by z nich začaly padat boxery, nože nebo jiné zbraně. Přišlo by mi to trochu zvláštní.“

Říká se o vás, že jste ten vlivný muž v pozadí, který tahá za nitky. Neplánujete vyjít na výsluní?

Určitě nejsem mužem v pozadí. Posuďte sami. Byl jsem dvě volební období zastupitelem Plzně, dál jsem zůstal místopředsedou ODS regionu a oblasti, jsem předsedou představenstva Plzeňské teplárenské. Pravidelně se zúčastňuji všech jednání zastupitelstva, kde jsem připraven jako předseda představenstva kdykoliv složit účty jak radě, tak i zastupitelům ohledně toho, co se v teplárně děje. Jsem tam už sedmým rokem a myslím si, že tato fabrika je na velmi slušné úrovni. Statistiky dokazují, že je to jedna z nejlepších tepláren v této zemi. Nerozumím proto tomu, když někdo říká, že jsem muž v pozadí. Co by mělo znamenat být v popředí? Je mi 45 let a dnes ta budoucnost patří lidem, kterým je dnes 30 a 35 let. Já jim rád vyklidím pole a budu je sledovat. Myslím si, že tito lidé mají dobře našlápnuto a můžou něco změnit. Naši generaci ještě strašně moc ovlivnil bolševik. Mě naučil nejlépe improvizovat, jak už se to dnes nikdo nenaučí. Ti mladí mají jiné plány, já když s nimi mluvím, tak jsou jinak vybaveni, jak jazykově, tak technologiemi. Vedle primátora Plzně Martina Baxy, ministra Jiřího Pospíšila máme mladé zastupitele Evu Krieglsteinovou, a Pavla Šindeláře, všechno to jsou doktoři, vysokoškolsky vzdělaní lidé, právníci. Tímto směrem se musíme nyní ubírat.“

Jak jste přišel k proslulé „kmotrovské“ nálepce? 

„Možná vás překvapím, když řeknu, že se nestydím za to, že jsem kmotr. Myslím tím ale to, že jsem kmotr několika zvířat v plzeňské zoo, a to od krokodýlů čelnatých, až po malá tygřata. Přezdívku kmotr mi jinak na jednom kongresu daroval náš bývalý předseda Mirek Topolánek. Ten Topolánek, který je dnes předsedou teplárenského sdružení, jehož místopředseda je Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské a můj kolega v představenstvu Plzeňské teplárenské. A že nejsem kmotr v Topolánkovském smyslu, na to jsem myslím již dostatečně odpověděl , když jsem vyvracel představu, že jsem muž někde v pozadí. Obecně dnes platí, že nálepku kmotra použije každý, kdo chce poukázat na něco opravdu, či domněle špatného. Takže slovo kmotr už snad ani tolik nespojujeme s křtem v kostele, ale spíše s mafií nebo politickými pletichami.

Jak vycházíte v Plzni s největším politickým rivalem ČSSD?

„Přes to, že jsme političtí konkurenti s odlišnými programy, dokázali jsme v zájmu města na plzeňském magistrátu společně uzavřít koalici. Proto se společně staráme o budoucnost města a měli bychom v tomto ohledu tahat za jeden provaz. Město je v mnoha směrech úspěšné a dobře se tady žije. Jiná politická situace je na kraji, kde sociální demokraté vládnou s podporou komunistů a my jsme tam v opozici. Před minulými volbami jsme dnešnímu vedení kraje nechali v kase velký polštář v podobě ušetřené 1,6 miliardy korun, což je opravdu nezanedbatelný peníz. Ale s těmi penězi nenakládali asi tak nejhůř, když jsou nezadluženi. Volič teď musí rozhodnout, zda jejich utracení životu v kraji pomohlo nebo zda se daly tyto finance využít lépe. My nabízíme do čela kraje ženu – Marcelu Krejsovou, která zásadně přispěla k zisku titulu Evropské hlavní město kultury. Věřím, že s ní uspějeme.“

Sledujete vývoj dění spojeného s titulem evropského hlavního města kultury 2015? 

„Přeji si, aby z EHMK byl velký úspěch. Samozřejmě budeme potřebovat i pomoc státu. Když měla ČR předsednictví EU tak to stálo miliard a trvalo to jen půl roku. EHMK je podle mého názoru podobná záležitost. Není to jen o Plzni, ale o celé republice směrem k Evropě. To bychom si měli uvědomit. Chtělo by to samozřejmě větší finanční podporu z ministerstva kultury, od premiéra i z kraje. Jsem přesvědčen o tom, že se ty finance v dostatečné míře nakonec poskládají. Tvůrci projektu by měli do toho zapojit každého Plzeňana, aby byl hrdý na to, že ten titul máme. Aby se Plzeňané těšili, jako když se radují, že za nároďák hraje na mistrovství Evropy ve fotbale pět našich fotbalistů z Plzně. Nepochybuji, že se s EHMK jako Plzeňáci popereme a vše skončí úspěchem pro Plzeň i pro celou republiku.“

Ještě se na závěr vrátím k politice. Jak dopadl váš spor s poslance VV Michalem Babákem, který vás obvinil z plánů na svržení vlády?

„Přes své právní zástupce jsem mu několikrát vzkázal, ať se mi omluví, protože nechci jít tou cestou jako VV a podávat kvůli všemu trestní oznámení. Na druhou stranu je vidět, že slušnou cestou se s těmito lidmi nikdo nedomluví. Pan Babák se mi do dneška ani neomluvil, ani neukázal nějaké důkazy. Přijde mi hrozné, když zástupci volení lidem lžou do očí celému národu. Proto zvažuji, že u pana Bárty už se budu bránit soudní cestou. U Babáka už mi to přijde zbytečné. Pan finanční expert má sám svých starostí už víc než dost a nemá smysl se k němu dál vracet. Vyzkoušel jsem si to, že se slušností u VV se nikam nedojde. Na hrubý pytel patří hrubá záplata.“ 

Fotogalerie

Roman Jurečko | Autor: Archiv Televize ZAK