Jsme televize vašeho kraje

Nové uskupení Změna pro Plzeň zahájilo tažení, chce dobýt plzeňský magistrát

Plzeň, publikováno 25.11.2013, autor: Richard Beneš

Změna pro Plzeň | Autor: Archiv regionpodlupou.cz

Nové uskupení s názvem Změna pro Plzeň představili v pondělí na tiskové konferenci plzeňští občané, kteří chtějí dosáhnout změny politiky v Plzni, ovládané dlouhá léta místní ODS a nyní i ČSSD. Mluvčí Změny pro Plzeň Martin Marek ohlásil, že uskupení vytvořené speciálně pro město Plzeň chce za rok kandidovat v komunálních volbách, kde hodlá získat 12 až 15 procent hlasů voličů.

Změnu pro Plzeň od počátku reprezentují Plzeňanky a Plzeňané, kteří se podíleli na lednovém referendu proti obchodnímu domu Corso. Mezi známé tváře Změny pro Plzeň patří plzeňský aktivista Martin Marek, místopředseda Dětí Země Martin Hyťha či jazzová skladatelka Štěpánka Balcarová. Uskupení tvoří i řada dobrovolníků referenda, ale najdeme zde také úplně nové tváře. V současné době reprezentuje uskupení devět osob, další lidé se prý přidají v nejbližší době. Podle jejich slov je potřeba mít v Plzni nový subjekt, protože ty starší jako Pravá volba pro Plzeň nebo Plzeňská aliance se prý již vyčerpaly.

„Jsme sdružení aktivních občanů, kteří se rozhodli spojit své síly, aby změnili Plzeň v místo, kde se bude dobře žít. Máme zkušenosti z dlouholeté práce v neziskovém sektoru či ve vysokém školství. Jsem rád, že se podařilo dát dohromady už od počátku silnou skupinu občanů, kterým není jedno, jakým směrem se Plzeň ubírá. Nejsme ale uzavřená skupina a budeme rádi, pokud se k nám přidají i další Plzeňanky a Plzeňané. Jsme připraveni být po komunálních volbách i v radě města. Nemyslím si, že by ti lidé, kteří tam nyní sedí, byli nějak výrazně lepšími odborníky, než jsme my. Chceme narušit nadvládu ODS a ČSSD,“ uvedl Martin Marek.  

„V Plzni je třeba změnit spousty věcí, jednou z nich je například přístup města k vlastním občanům, kdy plzeňští představitelé pomalu přestávají naslouchat občanům a v podstatě v některých případech neslyší jejich názory. Proto jsem velmi rád, že se dávají dohromady lidé, kterým není jedno, jak naše město vypadá,“ říká Petr Baierl, člen iniciativy Změny pro Plzeň.

„Plzeňské referendum o obchodním domu Corso, jehož příprav jsem se zúčastnila, bylo dobrou zkušeností s politickou garniturou tohoto města. Úspěch, kterého jsme nakonec i přes mnohé překážky v referendu dosáhli, ukázal, jak moc lidé v našem městě potřebují změnu. Proto jsem se rozhodla podpořit tento projekt, který má změnu Plzně dokonce i v názvu,“ říká Renata Zoubková, členka iniciativy.

Změna pro Plzeň na tiskové konferenci zároveň představila i své dvě první aktivity, kterými jsou petice za pojmenování nového divadla v Plzni po plzeňském rodákovi Miroslavu Horníčkovi a kampaň, která má za cíl přijetí nulové vyhlášky k hazardu v Plzni. „Obě tato témata jsou společensky důležitá, i když každé jiným způsobem. Hazard s sebou přináší spoustu negativních jevů, které mnohokrát převyšují zisk, který z něj plyne. Můžeme zcela jasně prohlásit, že hazard je společensky nebezpečný, a proto ho chceme zakázat městskou vyhláškou. Divadlo Miroslava Horníčka jsme již v Plzni měli, ale bylo zbořeno i s DK Inwest. Pojmenováním nového městského divadla po Miroslavu Horníčkovi má Plzeň šanci vzdát hold svému významnému rodákovi,“ uvedl Marek.

Členové uskupení se nyní snaží získat 680 podpisů občanů Plzně, kteří by chtěli mít město zcela bez hazardu. Pokud se jim to podaří do konce prosince, mohou již na lednovém zastupitelstvu prosadit do programu bod, kde by zastupitelé hlasovali, zda pro hazard, či nikoliv. „Je to náš nástroj, jak ovlivnit jednání zastupitelstva, i když nejsme uvnitř, moc se o něm neví a dosud se u nás v republice moc nevyužívá,“ vysvětlil Marek.

Fotogalerie

Změna pro Plzeň | Autor: Archiv regionpodlupou.cz