Jsme televize vašeho kraje

Řidiči pozor, auta na Šumavě zabíjí stále častěji vzácné rysy i losy evropské

Plzeň, publikováno 25.07.2017, autor: Richard Beneš

Samice rysa sražená na silnici mezi Vimperkem a Volyní | Autor: NPŠ

Skutečně tragické bylo první pololetí letošního roku pro divoce žijící ohrožené druhy zvířat v oblasti Šumavy. Za necelých sedm měsíců zahynuli při střetech s automobily nejen na Šumavě, ale i v Pošumaví tři losi evropští a jeden rys ostrovid. Ve dvou případech ještě situaci umocňuje fakt, že se jednalo o usmrcení kojících samic a tak je velmi pravděpodobné, že uhynou i jejich mláďata. Na konci června srazil automobil kojící rysici na trase mezi Vimperkem a Volyní. V polovině července zase řidič osobního automobilu nedokázal zabránit střetu se samicí losa evropského nedaleko Frymburku u Lipna.

„To už byla třetí losice, která letos nepřežila srážku s automobilem. V prvním případě se jednalo o mladou samici losa sraženou na pravé straně Lipna v polovině března. Druhá losice zahynula po střetu v polovině června u obce Studánky za Vyšším Brodem. Třetí letošní nehoda, při které uhynul los, se stala o měsíc později na levé straně Lipenské přehrady. I tentokrát se jednalo o samici. U kojící samice je situace o dost horší, protože velmi pravděpodobně nepřežijí ani její mláďata,“ vypočítává smutnou bilanci Jan Mokrý z Odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava (NPŠ).

Velikost stáda losů evropských na Lipensku se odhaduje okolo dvaceti kusů a s každým takto uhynulým zvířetem se podle pracovníků NP možnost udržení této malé populace razantně snižuje. Srážky s losem se letos naštěstí obešly bez zranění osob a automobilech, právě srážka s jedním z největších evropských savců znamená vysoké riziko i pro posádku vozidla.

Podobně negativní statistiky, jako v případě losa, vedou Správy národních parků Šumava a Bavorský les i u populace rysa ostrovida. Kromě již zmíněné červnové události, kdy auto usmrtilo samici rysa u Vimperku, zahynul na přelomu února a března pod koly automobilu také rys v Bavorsku nedaleko Frauenau.

„Je to opravdu velmi smutná statistika. Za poslední tři roky takových událostí přibývá. V roce 2014 se pracovníci Správy NP Šumava dozvěděli o dvou dopravních nehodách, při nichž auta usmrtila rysy. V roce 2015 to byly čtyři nehody a loni došlo také ke čtyřem takovým nehodám. Mimo to jsme loni našli také jednoho upytlačeného rysa na hranici mezi CHKO a národním parkem. I když jsme věc předali policii a ta provedla balistickou analýzu zbytku střel, pytláka se nepodařilo dohledat,“ připomíná zooložka Správy NP Šumava Elisa Belotti.

„Rysí populace tady na Šumavě a v širokém okolí je přitom velmi křehká. Šedesát až osmdesát dospělých jedinců nedává úplnou záruku bezproblémového přežití a každá ztráta byť jediné kočky je velkým zásahem do této populace,“ dodává Belotti.

Čas od času se na silnicích najdou i další sražené chráněné druhy jako je vydra říční, bobr evropský, puštík bělavý a jeřábek lesní. Příčin stále častějších střetů s chráněnými druhy může být několik, určitě je to i v důsledku nárůstu automobilové dopravy, který je spojený se zvyšujícím se turistickým ruchem na Šumavě.

„Svojí roli hraje i rychlost aut a určitá míra nepozornosti řidičů. K některým nehodám by určitě nedošlo, pokud by řidiči trochu ubrali plyn, více se věnovali řízení a sledovali i dění kolem sebe, hlavně v ranních a večerních hodinách. Navíc v těchto týdnech začíná srnčí říje, dá se tak očekávat zvýšený pohyb této zvěře po silnicích nejen na Šumavě. A je potřeba mít na paměti jednu věc, nehoda se zvěří nemusí skončit špatně jen pro zvíře samotné, ale i pro posádku vozu. Proto prosíme všechny řidiče, kteří míří na Šumavu, aby toto všechno měli na paměti,“ apeluje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Fotogalerie

Toto kotě rysa přišlo o život na silnici poblíž Javorné | Autor: NPŠ
Samice rysa sražená na silnici mezi Vimperkem a Volyní | Autor: NPŠ
Samice rysa sražená na silnici mezi Vimperkem a Volyní | Autor: NPŠ
Automobil usmrtil i tuto samici losa evrospkého | Autor: NPŠ