Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Politika Plzeňský kraj

O voličské průkazy je v regionu velký zájem, lidé chtějí volit prezidenta třeba i na horách

Plzeň, publikováno 10.01.2018, autor: Richard Beneš

Ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Lidé v Plzeňském kraji mají velký zájem o voličské průkazy pro nadcházející prezidentské volby. Rekordní množství jich vydají v Plzni. Voličské průkazy si vedle velkých měst vyzvedávají i obyvatelé z menších obcí. S pořádným návalem rekreantů s voličskými průkazy mohou počítat především volební komise na Šumavě. S davy voličů z řad lyžařů mají zkušenosti především z druhého kola prezidentských voleb, které se uskutečnily před pěti lety. Tehdy počty přespolních voličů v některých turistický významných obcích několikanásobně překročily počty místních voličů a volební komise musely narychlo řešit nedostatek hlasovacích lístků i obálek.

V Horské Kvildě, kde bylo zapsáno 53 místních voličů, nakonec hlasovalo v druhém kole prezidentských voleb přes 120 lidí s voličskými průkazy. V Modravě, kde normálně volí šedesátka místních hlasovalo 184 voličů. Tentokrát se volební komise v Horské Kvildě včas předzásobila a pro voliče s hlasovacími lístky má připravenou dostatečnou zásobu.

Podle slov vedoucího Odboru správních činností Magistrátu města Plzně Romana Matouška bylo už před dvěma dny vydáno v Plzni kolem 1800 voličských průkazů pro prezidentské volby, což je víc, než bylo před loňskými sněmovními volbami. Konečné číslo bude mít úřad až ve čtvrtek, ale už teď je jasné, že to bude největší počet voličských průkazů vydaných před volbami. Také v Klatovech už vydali podstatně víc průkazů než před loňskými sněmovními volbami. Na obě kola prezidentských voleb jich dosud vydali 506, loni zatímco při loňských parlamentních volbách to bylo 235 voličských průkazů.

O voličský průkaz si až do středy mohli žádat lidé, kteří budou chtít koncem týdne volit prezidenta a budou mimo svou domovskou obec. S průkazem mohou hlasovat v kterékoli ze zhruba 15 tisíc volebních místností v ČR i v zahraničí. Voličský průkaz hlasující odevzdává volební komisi, což zabrání možnosti dvojího hlasování.

Fotogalerie

Ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Diskuse k článku