Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Politika Plzeňský kraj

Pokud vám v létě končí platnost cestovního pasu, je nyní ideální doba pro vyřízení nového

Plzeň, publikováno 11.01.2018, autor: Richard Beneš

Ilustrační foto | Autor: Archiv

Lidé by si měli nové cestovní doklady vyřídit v zimních a jarních měsících, doporučují to úředníci plzeňského magistrátu. Zájemci o cestovní pasy se tak vyhnou dlouhým frontám na úřadech, které by je čekaly v létě. Ze zkušeností úředníků vyplývá, že od září do března jsou čekací doby až čtyřikrát kratší než v letní sezoně.

„Nový cestovní doklad si lidé mohou nechat vyhotovit i několik měsíců před koncem doby platnosti toho stávajícího. Pokud jim tedy končí platnost pasu v létě, je nyní ideální doba pro vyřízení nového,“ uvedla Lenka Dupalová z Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně. Doplnila, že v roce 2017 obsloužilo Oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Magistrátu města Plzně 38 tisíc lidí vyřizujících si cestovní pasy.

Při zahraničních cestách mimo členské státy Evropské unie a země schengenského prostoru je zapotřebí, aby byl občan ČR držitelem cestovního pasu, což platí pro občany starší 15 let i děti mladší 15 let. V současné době je možno vyhotovit cestovní pas ve lhůtě do 30 dnů ode dne podání žádosti. Doba platnosti pasu je deset let a správní poplatek činí 600 korun, platnost pasu dítěte do 15 let je pět let, správní poplatek činí 100 korun.

„Pokud občan potřebuje doklad dříve než za 30 dnů, může požádat o cestovní pas vyhotovený do šesti pracovních dnů ode dne podání žádosti. Za expresně vyhotovený pas zaplatí občan starší 15 let 4500 korun a dítě do 15 let 2000 korun,“ uvedla Lenka Dupalová.

Oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů najdou lidé v budově Magistrátu města Plzně na náměstí Republiky 16. Pokud chtějí minimalizovat dobu čekání na úřadě, mohou využít rezervační systém www.uradbezcekani.cz, kde si mohou vybrat k vyřízení nejen cestovního pasu, ale i občanského průkazu, den a hodinu podle svých potřeb.

Fotogalerie

Ilustrační foto | Autor: Archiv

Diskuse k článku