Starosta Doubravky získal originál cenné pumy, stane se součástí nového pomníku obětem náletu
Plzeň, publikováno 01.02.2018, autor: Richard Beneš
Pětisetlibrovou americkou leteckou pumu zbavenou pochopitelně třaskavého obsahu i všech jejích nebezpečných součástí převzal ve čtvrtek od policejních pyrotechniků starosta plzeňské městské části Doubravka Michal Chalupný (ČSSD). Stejnou munici použili 17. dubna 1945 britské bombardéry při ničivém náletu na seřaďovací nádraží, které se nacházelo vedle Jateční třídy. Puma se stane součástí nového památníku věnovanému obětem tohoto náletu, kdy přišlo o život asi 1000 lidí. Památník bude slavnostně odhalen letos 17. dubna.
V okamžiku, kdy loni vrcholily v centru Plzně Slavnosti svobody, objevili dělníci při výkopových pracích vedle kolejiště u Jateční třídy nevybuchlou americkou pumu, která na místo dopadla při náletu v noci z 16. na 17. dubna 1945. „Munici odvezli pyrotechnici a ještě na místě tehdy vznikl nápad, vybudovat nový památník obětem tohoto náletu. Chtěli jsme získat od policie právě tuto nalezenou bombu pro náš památník, což se bohužel nepodařilo. Ta, co se loni našla, je poměrně vzácná, protože měla jiný způsob zapalování a jinou konstrukci. Proto si pyrotechnici ten originál nechali a slouží jim k dalšímu výcviku. Městu věnovali téměř tu samou bombu nalezenou na jiném místě, ale se standardním zapalováním,“ uvedl starosta Doubravky Michal Chalupný. Plzeň je podle jeho slov prvním městem, které dostalo od policie takový nález.
Bombu, která je teď dočasně uložena v objektu radnice si převezme do své péče konzervátor, který ji očistí a ošetří tak, aby nepokračovala koroze. Potom bude osazena na památník ze žuly. „Naším cílem je mít hotový památník včetně úpravy okolí do výročí náletu a určitě to stihneme,“ dodal starosta Chalupný.
Spojenci bombardovali na jaře roku 1945 nejen Škodovy závody, ale právě 17. dubna i seřaďovací nádraží u Jateční třídy. „Náletu se zúčastnilo 220 britských bombardérů. Každý z nich nesl deset podobných 500 librových bomb. Do toho prostoru Jateční třídy a seřaďovacího nádraží i do vesnice Doubravka mohlo tedy spadnout kolem 2000 bomb. Obvykle asi tak každá desátá nevybuchla. Podle těchto počtů v tom prostoru mohlo zůstat asi 200 nevybuchlých bomb. Řadu z nich se už podařilo v minulosti najít a odstranit, některé tam stále ještě čekají na objevení,“ řekl historik Karel Foud.
Při samotném náletu 17. dubna 1945 zahynulo přes 1000 lidí. Na místě kde, bude stát nový památník, zabily bomby kolem 80 - 200 lidí. Přesný počet není známý. Byli tam jako oběti civilisté obývající dělnickou čtvrť Cikánka, ale také celá řada německých vojáků. Na Doubravce jsou celkem tři taková pamětní místa, která připomínají oběti náletů.