Jsme televize vašeho kraje

Porota vybrala pětici studentských experimentů, které se podívají do vesmíru s družicí Pilsen Cube II

Plzeň, publikováno 29.03.2018, autor: Richard Beneš

Takto vypadá kostra satelitu Pilsen Cube II, který by měl už koncem letošního roku obíhat ve vesmíru kolem Země | Autor: ZČU

Odborná porota už vybrala pět technických a vědeckých projektů, které se ještě letos podívají do vesmíru prostřednictvím studentského satelitu Pilsen Cube II. Projekt v loňském roce spustila plzeňská radnice ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni (ZČU). Úkolem středoškoláků bylo navrhnout a sestrojit experimenty, jež by pak mohla družice vynést do vesmíru. V soutěži se utkalo několik desítek technicky nadaných mladých lidí, ve vítězné pětici jsou také dva zástupci z Plzně.

Soutěžící museli projít přes tři postupová kola. Nejprve měli za úkol navrhnout vlastní experiment, poté sestavit jeho prototyp. Do posledního kola se probojovalo pět týmů, jejichž členové se nyní budou podílet na dokončení letového kusu a zabudování svého experimentu do družice. „Všechny týmy navrhly smysluplné a realizovatelné experimenty. Na nich se středoškolští studenti naučí základní principy kosmických technologií, naučí se pořizovat, zpracovávat a vyhodnocovat experimentální data ze satelitu. V budoucnu pak mohou na základě získaných zkušeností navrhovat třeba daleko složitější experimenty,“ zhodnotil průběh soutěže odborný vedoucí projektu za ZČU Jiří Masopust.

Experimenty vítězných týmů směřují do několika oblastí. Cílem těchto pokusů je zjistit orientaci, rotaci satelitu ve vesmíru a na Zemi zobrazit tato data ve 3D modelu. Další projekt si klade za cíl získat data o vysokoenergetických částicích z vesmíru, tedy záření beta a gama. Třetí experiment se bude zabývat dálkovým snímáním teplot a jejich vyhodnocením. Pikosatelit ponese také desku pro testování mikročipů ve vesmíru či miniaturní kameru pro pořízení snímků Země z oběžné dráhy.

„Projekt Pilsen Cube, který nemá v České republice ani daleko za hranicemi obdoby, jednoznačně splnil svůj účel. Tím bylo přilákat více studentů k technice, konkrétně k vesmírným technologiím. Obdivuji výkony středoškoláků, kteří jsou ve svém věku schopni vymyslet úžasné věci. Cílem města je tyto nadané jedince podporovat a vytvářet příležitosti, aby mohli svůj talent rozvíjet. I proto jsme projekt zafinancovali částkou 1,5 milionu korun, přičemž tyto prostředky pomohou pokrýt náklady na jeho realizaci a vypuštění družice,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Postup mezi nejlepší si užívá i tým Plzeňanů nazvaný PilsCam. Podle Patrika Vácala, jednoho z členů, je Pilsen Cube obrovská příležitost. „Je úžasné být součástí takto jedinečného projektu. Naskytla se nám možnost poslat naše vlastní výtvory do vesmíru. Čeká nás ještě hodně práce, ale věříme, že náš experiment uspěje,“ uvedl.

Mladí vědci teď mají před sebou náročnou etapu, kdy musí začlenit vybrané experimenty do palubních systémů pikosatelitu, upravit software a vše otestovat na palubě satelitu. „Družice bude připravena k vypuštění koncem roku 2018, konkrétní datum startu do vesmíru záleží na možnostech vynesení některou z kosmických agentur. Satelit poputuje do výšky 400 až 600 kilometrů a předpokládáme, že z něj studenti budou čerpat data přibližně jeden až dva roky,“ doplnil ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

Data bude přijímat řídicí stanice pozemního segmentu Pilsen Cube v Plzni a jednotlivým týmům budou online přístupná. Mnohá data přitom půjde vyhodnocovat z několika experimentů zároveň a podle odborníků bude zajímavé sledovat jejich soulad. Kromě další spolupráce vybraných studentů, kteří se budou pravidelně scházet kvůli interpretaci stažených dat, se otevírá také prostor pro nové účastníky projektu, které bude zajímat zpracování, fúze či výklad získaných dat.

Základní velikost satelitu CubeSat, který bude vypuštěn do vesmíru je 100 x 100 x 113 mm s hmotnostním limitem do 1,33 kg. Kostra se standardně vyrábí ze slitiny hliníku. V současné době je ve vesmíru pouze jeden český satelit VZLUSAT-1. Pilsen Cube II. by měla být druhou funkční českou družicí ve vesmíru.

Fotogalerie

Takto vypadá kostra satelitu Pilsen Cube II, který by měl už koncem letošního roku obíhat ve vesmíru kolem Země | Autor: ZČU