Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Plzeňský kraj Karlovarský kraj

Kraje už mohou připravovat projekty na opravu silnic II. a III. třídy, peníze od vlády budou

Plzeň, publikováno 13.04.2018, autor: Richard Beneš

Kraje obdrží od vlády čtyři miliardy korun na opravy silnic II. a III. třídy | Autor: Richard Beneš

Ministerstvo dopravy už písemně potvrdilo příslib premiéra Andreje Babiše, že kraje obdrží čtyři miliardy korun na opravy silnic II. a III. tříd ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Usnesení plánuje vláda v demisi projednat do konce dubna. Ministerstvo v dopise adresovaném předsedkyni Rady Asociace krajů ČR a hejtmance Karlovarského kraje Janě Vildumetzové (ANO) rovněž navrhlo krajům, aby bez odkladů zahájily přípravu projektů oprav silnic nižších tříd.

„Máme velkou radost, že vláda plní příslib, který dala krajům ohledně financí na opravy silnic II. a III. tříd včetně mostů. Náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček nám dopisem potvrdil, že peníze skutečně obdržíme. Dopis zároveň umožňuje krajům neprodleně zahájit přípravu projektů ještě dříve, než bude nařízení oficiálně potvrzeno vládou,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.

Kraje musí plánovat opravy a rekonstrukce silnic s velkým časovým předstihem, proto už nyní mají stavební akce připravené a mohou zahájit výstavbu v podstatě okamžitě. „Stavební sezóna letošního roku je v plném proudu a každý den navíc, kdy nemůžeme silnice opravovat, je pro nás velkou komplikací. Z toho důvodu jsme velice rádi, že ministerstvo usiluje o to, aby byl tento proces zkrácen na minimum a kraje mohly začít stavět. Občané mají právo jezdit bezpečně a po opravených silnicích, ale bez potřebných financí na opravy by to samozřejmě nebylo možné,“ dodává Jana Vildumetzová.

Kraje intenzivně jednaly s vládou o financování oprav silnic II. a III. tříd od září loňského roku, kdy bylo avizováno, že pro letošní rok neobdrží žádné peníze ze SFDI. Asociace krajů ČR jedná i o garanci víceletého financování obnovy silnic II. a III. tříd, a to v objemu čtyř miliard korun ročně.

Fotogalerie

Kraje obdrží od vlády čtyři miliardy korun na opravy silnic II. a III. třídy | Autor: Richard Beneš

Diskuse k článku