Jsme televize vašeho kraje

Nový projekt za 22 milionů si klade za cíl vzbudit u dětí zájem o technické vzdělávání

Plzeň, publikováno 22.05.2018, autor: Richard Beneš

Nový projekt za 22 milionů si klade za cíl vzbudit u dětí zájem o technické vzdělávání | Autor: Plzen.eu

Dvouletý projekt za více než 22 milionů korun, který si klade za cíl vzbudit u dětí zájem o technické vzdělávání spustila Plzeň. Projekt nazvaný PROSIT v Plzni propojuje dohromady 15 z 26 základních plzeňských škol, čtyři velké městské firmy a místní unikátní Centrum robotiky. Peníze poslouží na vybavení škol robotickými a dalšími speciálními výukovými stavebnicemi, informační technikou, vzniknou také proinkluzivní koutky a žáci se dostanou na exkurze do firem a další. Finance Plzeň získala z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

„Investice do dětí je jednou z rolí města, kterou může a mělo by dělat. Už delší dobu se snažíme cíleně a systematicky vyhledávat vhodné dotační zdroje právě k podpoře vzdělávání. V tomto případě jsme využili peníze určené na inkluzi. Ta totiž podle našeho názoru neznamená jen péči o znevýhodněné děti, ale je to i péče o děti mimořádně nadané. Jde o jejich začleňování do normálního chodu běžné společnosti,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD).

Projekt PROSIT (Porozumění, Respekt, Osvěta, Spolupráce, Inkluze, Technologie) má tři části. První se zaměřuje na vybavení škol v rámci technického vzdělávání. Na školách vzniknou takzvané proinkluzivní koutky. Do nich žáci dostanou speciální stavebnice určené pro konstruování úloh z oblasti pohybu, těles, mechaniky, hydrostatiky, optiky, zvuku, světla a podobně. Součástí stavebnice, kterých město koupí 150, bude i solární panel, led diody, sada pro sestavování elektrických obvodů a další.

Počítá se také s nákupem několika desítek žákovských sad pro výuku přírodních věd neboli setu speciálních senzorů pro měření napětí, světla, teploty, síly a podobně. Děti dostanou i robotické stavebnice, také drony vhodné pro výuku, tablety, notebooky a další. Druhá část projektu se týká vybavení Centra robotiky o další špičkové pomůcky. Centrum robotiky je volnočasové zařízení zaměřené na vzdělávání v oblasti ICT a digitálních technologií. „Nové vybavení předáme v průběhu prázdnin tak, aby s ním mohly děti už od září pracovat,“ přiblížila Petra Pitelková, manažerka projektu.

Třetí část projektu propojuje školy a čtyři klíčové městské firmy, konkrétně Vodárnu Plzeň, Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňskou teplárenskou a Čistou Plzeň. „Řekli jsme si, že by bylo dobré, aby se děti žijící v Plzni seznámily s městskými firmami na území města. Firmy tak dostávají možnost prezentovat svoji činnost části obyvatel a mohou se také představit jako perspektivní zaměstnavatelé,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Školáky, kteří se tak budou učit na příkladech místního regionu poznávat také místní trh práce, čekají exkurze ve firmách. Podívají se do provozů, přímo v praxi uvidí například proces úpravy vody, čištění odpadní vody, seznámí se s tím, jak funguje spalovna v Chotíkově u Plzně, podívají se do vozovny Plzeňských městských dopravních podniků i do objektu „hydro“, v němž funguje malá vodní elektrárna. Společnost Čistá Plzeň exkurze využívá i k osvětě v třídění odpadů u menších dětí. Kromě toho, že školy navštíví provozy firem, dostaví se také sami zástupci firem přímo za žáky do škol.

Plzeň chápe inkluzi i jako podporu velmi nadaných žáků, kteří se díky vzdělávacímu projektu propojí s ostatními včetně znevýhodněných. Město bude jednat o prodloužení projektu, zapojit by se měly i zbylé školy.

Fotogalerie

Nový projekt za 22 milionů si klade za cíl vzbudit u dětí zájem o technické vzdělávání | Autor: Plzen.eu