Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Politika Plzeňský kraj

Plzeňský kraj loni hospodařil s přebytkem ve výši téměř 295 milionů korun

Plzeň, publikováno 12.06.2018, autor: Richard Beneš

Krajský úřad Plzeňského kraje - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

S přebytkem ve výši téměř 295 milionu korun hospodařil v loňském roce Plzeňský kraj. Jedná se o 100 milionů korun nižší přebytek v porovnání s výsledky na konci roku 2016. Původně schválený rozpočet na rok 2017 byl schodkový. Počítal s mnoha individuálními projekty s podporou EU, které je třeba nejdříve předfinancovat. Přebytku kraj dosáhl především díky lepším daňovým výběrům, důvodem je ale také fakt, že se nestihla realizovat velká část individuálních projektů. Závěrečný účet za loňský rok schválilo v pondělí krajské zastupitelstvo.

Konečné příjmy kraje byly loni 11,4 miliardy korun a to včetně všech dotací od státu, které protečou rozpočtem, zatímco výdaje byly 11,1 miliardy. Pro rok 2017 schválili zastupitelé schodkový rozpočet s příjmy 4,9 miliardy korun a výdaji 5,4 miliardy korun. Rozpočet je schodkový z toho důvodu, že kraj počítal s tím, že se měly loni čerpat na různé projekty evropské dotace za víc než 720 milionů korun. Ty je ale nutné nejdřív zaplatit. V příštích letech se pak na dotacích vrátí 85 procent nákladů.

„Přebytek automaticky skončí v rezervním fondu, ze kterého my průběžně čerpáme na individuální projekty, na předfinancovávání dotovaných projektů,“ informovala ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). „Všechny plánované individuální projekty se loni nestihly realizovat, protože některé výzvy nebyly vypsány, posouvaly se jim termíny, někde se nestihlo projekt ukončit, někde ani nezačal, protože se nikdo nepřihlásil do výběrového řízení,“ zmínila Krejsová. Podle jejích slov by rozhodně nebylo dobré přebytek utratit, protože naplánované projekty se realizovat budou, jen se přesouvají do dalšího období.

Ke konci loňského roku měl Plzeňský kraj na účtech svých fondů 957 milionů korun ušetřených v předchozích obdobích, dalších téměř 336 milionů představoval disponibilní zůstatek na běžných účtech kraje.

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie

Krajský úřad Plzeňského kraje - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Diskuse k článku