Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Politika Plzeňský kraj

Zastupitelé kraje schválili vyvlastnění čtyř pozemků chybějících pro vybudování napojení D5

Plzeň, publikováno 13.06.2018, autor: Richard Beneš

Krajský úřad Plzeňského kraje - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Vyvlastnění posledních čtyř pozemků chybějících k zahájení stavebních prací na silničním napojení severního Rokycanska na dálnici D5 schválil Plzeňský kraj. Úřad už během roku vykoupil 90 procent potřebných pozemků pro stavbu asi pětikilometrové silnice. S majiteli posledních pozemků se ale hejtmanství nedohodlo, i když se na projekt spěchá. Kraj totiž počítá s tím, že na silnici získá evropské dotace z programu IROP. Ten je však časově omezený a stavba musí být hotová do roku 2023.

„Jedná se o stavbu potřebnou, uleví se obcím ležících poblíž dálnice, doprava nepovede přes ně, ale udělá se samostatné napojení. Týká se to katastrů obcí Litohlavy a Osek,“ informovala ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Zastupitelé schválili proces vyvlastnění podle zákona. Náměstkyně Krejsová vysvětlila, že se jedná o nucený výkup pro veřejně prospěšnou stavbu za cenu v místě a čase obvyklou. Kraj má vykoupeny pozemky za 40 milionů, zbývají poslední pozemky za 2,5 milionu korun.

Zatímco se stovkami vlastníků se už kraj dohodl, zbývají čtyři majitelé, kteří prodej odmítali. I když kraj schválil vyvlastnění jejich pozemků, měli by dostat stejnou cenu, kterou kraj zaplatil ostatním majitelům pozemků a jakou nabízel i těmto vlastníkům. Původně zemědělské pozemky měly nižší hodnotu, jejich cena stoupla změnou územního plánu s předpokladem stavby silnice. Aby výkupy kraj co nejvíc urychlil, nabídl majitelům pozemků cenu 260 korun za metr čtvereční, pokud prodají hned. Běžná cena za takový pozemek byla 220 korun. Skoupením velkého množství pozemků tak kraj sám vytvořil vyšší cenu v místě a čase obvyklou.

Silnice povede kolem Oseku a Litohlav, hlavní část bude mít 5,1 kilometru, k tomu se počítá se sjezdy v celkové délce do jednoho kilometru. Celkové náklady, včetně výkupu pozemků, se odhadují na 350 milionů korun. Napojením severního Rokycanska se odlehčí přetíženým Rokycanům, protože teď všechny automobily od dálnice projíždějí městem, které je každý den odpoledne ucpané. Kraj plánuje podat asi v říjnu žádost o dotaci z IROP. Má šanci až na devadesátiprocentní podporu. K dispozici má už dokumentaci pro územní rozhodnutí i vybraného zpracovatele pro projektovou dokumentaci.

Fotogalerie

Krajský úřad Plzeňského kraje - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Diskuse k článku