Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Politika Plzeňský kraj

Krajský šéf ČSSD Chovanec potvrdil, že nepodpoří vznik nové vlády, ze schůze Sněmovny se omluvil

Plzeň, publikováno 11.07.2018, autor: Richard Beneš

Milan Chovanec | Autor: Archiv

Exministr vnitra a šéf ČSSD z Plzeňského kraje Milan Chovanec vyslyšel doporučení svých krajských spolustraníků, když oznámil, že při hlasování Sněmovny nebude respektovat výsledky vnitrostranického referenda ČSSD a nepodpoří tak vládu ANO s ČSSD. Ze schůze Sněmovny se omluvil. Krajský výkonný výbor ČSSD se mimořádně sešel v Plzni v pondělí a doporučil Chovancovi , aby nepodpořil koaliční vládu. Shodli se na tom jednomyslně všichni členové KVV. Na svém krajském předsedovi pak nechali, jakým způsobem tak učiní. O svém stanovisku měl předem informovat poslanecký klub ČSSD.

Na rozdíl od Milana Chovance všichni zbývající poslanci za sociální demokracii potvrdili, že se vysloví pro vládu hnutí ANO a ČSSD. Předseda ČSSD Jan Hamáček v prohlášení pro média uvedl, že rozhodnutí členské základny by mělo být nadřazené všem orgánům a také osobním zájmům. Ostatní poslanci ČSSD označili Chovancovo rozhodnutí za legální či realitu. Místopředseda ČSSD Roman Onderka například uvedl, že poslanec hlasuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

„Je v zásadním konfliktu s mým svědomím, abych dnes umožnil vznik této vlády, kde sociální demokraté mají hrát nedůstojnou roli fíkového listu. Poslední měsíce jsem převážně mlčel a nechával novému vedení ČSSD prostor a čas. Bohužel, výsledky se nedostavily. Couvli jsme ze všech svých zásadních prohlášení. Zisk ministerstva vnitra nemohu, i jako bývalý ministr vnitra, považovat za úspěch, za nějž je (jako jediný!) dnes vydáván. Vládu nakonec netvoří ani těch pět sociálních demokratů, o nichž se hlasovalo ve stranickém referendu! A to se navrch tváříme, že jsme v obsazování vládních postů suverénní a že nám do toho nikdo nemluví. A stejně alibisticky děláme, že nevidíme, když hnutí ANO podepisuje toleranční patent s komunisty. Bohumínské usnesení totiž dosud nikdo nezrušil,“ uvedl ve svém prohlášení Chovanec.

Dále odmítl Chovanec argument, že ČSSD vstupem do problematické vlády zabrání nástupu ještě horších sil. „Nikde nevidím dojednané mechanismy, jak tomu lze opravdu reálně zabránit. Mám obavu, že budeme jen směšnou chytrou horákyní české politiky, jež obutá-neobutá a oblečená-neoblečená kráčí do strašidelného zámku, kde na ni žádný ženich nečeká. V tomto názoru nejsem osamocen. Stejně smýšlí i sociální demokraté v Plzeňském kraji, kteří mne zvolili za lídra kandidátky do poslanecké sněmovny. Proto v referendu tuto vládu odmítli a proto mne vyzvali, ať ji nepodpořím,“ pokračoval dále krajský předseda Chovanec s tím, že je připraven nést všechny důsledky, jež může jeho jednání vůči jeho osobě z různých směrů vyvolat.

„Rozhodnutí Milana Chovance je pro mě osobně zklamáním. Ne proto, že je proti vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO. Ale proto, že navzdory svým veřejným prohlášením, že bude respektovat výsledky vnitrostranického referenda socdem, tak neučiní,“ reagoval stranický předseda Hamáček, podle kterého má mít přednost rozhodnutí členské základny.

Sociální demokraté v Plzeňském kraji vystupují dlouhodobě proti účasti ČSSD v koaliční vládě s ANO s trestně stíhaným premiérem. Proti společné vládě s ANO se v nedávném stranickém referendu vyslovilo 60,5 procenta hlasujících členů ČSSD z Plzeňského kraje. Pro vládu naopak hlasovalo 58,5 procenta členů z celé republiky.

Fotogalerie

Milan Chovanec | Autor: Archiv

Diskuse k článku