Jsme televize vašeho kraje

Jiří Strobach: Naše klíčové volební téma je plzeňská MHD zdarma pro všechny občany

Plzeň, publikováno 20.08.2018, autor: Richard Beneš

Jiří Strobach, společně s Jiřím Klečkou a Markétou Dobrou Brousilovou. | Autor: Archiv

Do výsledku nadcházejících komunálních voleb hodlá v Plzni výrazně zasáhnout také nové politické uskupení kolem bývalého starosty centrálního městského obvodu Jiřího Strobacha. Do politiky vstupuje s novým hnutím nazvaným Nová Plzeň s Jiřím Strobachem. Nekandiduje jen na třetím třetím městském obvodu jako v minulých volbách, ale tentokrát vyráží do boje i o křesla ve velkém zastupitelstvu města. Své kandidátky hnutí postavilo i v dalších velkých plzeňských obvodech. Voliče chce hnutí oslovit především návrhem na MHD zdarma pro všechny občany Plzně. Při posledních komunálních volbách „Strobachovci“ na trojce vyhráli. Proti nim se však tehdy spojily všechny ostatní strany, vytvořily koalici ČSSD, ANO, TOP 09, ODS, Občanů patriotů i KDU-ČSL a Jiří Strobach se svými lidmi skončil v opozici. Lídra hnutí Jiřího Strobacha jsme se zeptali, s čím jdou do voleb?

Kde všude letos při komunálních volbách kandiduje hnutí Nová Plzeň s Jiřím Strobachem?

„Kandidujeme na město i na všechny čtyři největší městské obvody a také v Křimicích. V minulých volbách to bylo všechno moc rychlé, to jsme to už nestihli. Letos jsme se rozhodli navíc kandidovat pod jiným názvem. Ten název je Nová Plzeň s Jiřím Strobachem. Hlásilo se nám na kandidátky poměrně hodně sympatizantů, máme asi 150 lidí na kandidátkách. Jsme rádi, že lidé měli chuť do toho s naším novým projektem jít.“

Představíte nám některé vaše lidi z čelných míst kandidátek?

„Naším lídrem na město je lékař, urolog, Jiří Klečka. Na magistrátní kandidátce jsem já osobně na pátém místě. Mojí prioritou je třetí městský obvod, tam jsem lídrem kandidátky. Ostrou předvolební kampaň odstartujeme někdy příští týden, do té doby bychom nechtěli prozrazovat nějaké podrobnosti nejen o našich lidech, ani o dalším programu.“

Kolik peněz máte na kampaň?

„Asi tři miliony korun. Nějaké billboardy samozřejmě mít budeme, ale určitě nepolepíme celou Plzeň. Budeme se spíše snažit jít mezi lidi.“

Jakého volebního výsledku chcete dosáhnout?

„Budeme rádi, když získáme dva až tři mandáty na městě a podobná situace by mohla být i na obvodech. Věříme si samozřejmě nejvíce na trojce. Tam bychom chtěli získat šest mandátů. Chceme tak obhájit ten současný počet míst v zastupitelstvu.“

S čím vlastně jdete voleb, jaké máte největší volební téma?

„Naše klíčové volební téma je MHD zdarma pro všechny občany. V červnu jsme začali sbírat podpisy pod petici, zaměřenou na MHD zdarma. Nashromáždili jsme tři tisíce podpisů, tím jsme si potvrdili, že to téma bude pro lidi zajímavé. Lidé už si provoz MHD platí jednou z daní. Podruhé si to platí, když platí za jízdné. Říkáme si, že to jízdné nečiní až tak velkou sumu v rozpočtu města, kterou by muselo dopravnímu podniku doplatit. Ta ztráta z jízdného činí asi 280 milionů korun. Tím, že uděláte MHD zdarma pro všechny, tím se ušetří náklady. Když se to zlevnění udělá částečně, neušetří se náklady spojené s vymáháním pokut, s revizory a se servisem těch zařízení, jako je Plzeňská karta. To představuje částku asi 100 milionů korun na ušetřených nákladech. Pak zbývá zhruba 180 milionů korun, což je pro město Plzeň asi tři procenta z toho pětimiliardového rozpočtu. Město je navíc v dobré finanční kondici, má velký přebytek peněz a mělo by na to, těch 180 milionů tomu dopravnímu podniku každý rok doplatit. Slibujeme si od toho zklidnění centra města, lidé budou víc využívat MHD. Některá města už veřejnou dopravu zdarma zavedla, je jich asi osm. Na to by pak mělo navázat budování záchytných parkovišť. Lidé přijíždějící do Plzně, by auto nechali na okraji, pak by dál pokračovali zdarma prostředky MHD.“

Myslíte si, že je možnost budovat na okrajích města nějaká záchytná parkoviště, že tam jsou volné a vhodné pozemky?

„Jsem přesvědčen o tom, že těch vhodných míst je na okraji Plzně celá řada. Zklidněním centra by se mohla zklidnit i Americká třída a sadový okruh. Měla by tam vzniknout pěší zóna a bulvár. Vznikla tam spousta restaurací a zklidnění dopravy jen prospěje této lokalitě. Samozřejmě při naší podpisové akci zazněla často i otázka, že MHD zdarma budou jezdit i mnozí nepřizpůsobiví občané. Ti se ale v klidu vozí už dnes a neplatí nic. O to víc se po nich musí vymáhat pokuty a je to složité a většinou to nemá žádný efekt.“

Je podle vašeho názoru Plzeň bezpečným městem? Jak vidíte aktuální bezpečnostní situaci?

„Už jako starosta ÚMO Plzeň 3 jsem hodně řešil problematiku bezdomovců a s tím související ubytovny. To jsou dva zásadní prvky, které veřejnost vnímá jako narušení svého bezpečí. V parcích leží často bezdomovci i další nepřizpůsobivé a sociálně slabší osoby. My jsme to řešili různými způsoby. Pokud byli ochotni se chovat slušně, dostávali možnost lékařského ošetření, zdravotních prohlídek a mnozí získali i práci. Ti méně přizpůsobiví mohli být vyhoštěni z města. Bohužel institut zákazu pobytu zrušil ústavní soud, takže to dnes už nefunguje. Ten problém s bezdomovci tedy trvá. Ještě větším problémem je ale fakt, že pracovní agentury najímají spoustu různých pracovníků z Rumunska a z dalších jiných zemí. Mají povinnost se o ně postarat, když práci ztratí. To se ale neděje. Ti lidé pak zůstávají na těch ubytovnách. Tam by se měl podstatně zpřísnit ten dohled, dbát více na hygienu a řešit celou tuto problematiku na úrovni legislativy. Pokud sem agentury dovezou ty lidi, měly by se o ně také postarat. Ten problém je složitý, je to zdlouhavé a začít se musí těmi důslednými kontrolami.“

Plní dobře svoji úlohu městská policie?

„Ta prevence z jejich strany moc nefunguje. Tím, jak se odpískal dobře nastavený projekt Bezpečné město, tak tím to všechno šlo jiným směrem. Městská policie má málo lidí, málo finančních prostředků. Není to její vina. Ta koncepce města, která se schvaluje každý rok, by měla doznat nějakých změn.“

Znamená to, že jste pro personální i finanční posílení městské policie?

„Určitě, ale chce to opravdu jinou koncepci řízení a vedení městské policie. Dnes se řeší bezdomovci spíše domluvou, ale ti jsou tady pořád.“

Jste pro opětovné zavedení funkce radního pro bezpečnost, jako tomu bylo dříve?

„Určitě, primátor, který se této problematice věnoval, na to nestačí. Má spoustu jiných povinností, kterými se musí zabývat.“

Mělo by město budovat nějaké levnější byty pro mladé lidi, kteří v současné době nemají šanci dosáhnout na nějaké slušné bydlení?

„Město tím, že v devadesátých létech rozprodalo bytový fond, udělalo dobrý krok. Ty domy jsou teď daleko lépe spravovány, než tomu bylo, když se o ně staralo město. Ale chyběl k tomu ještě další krok. Tedy nechat si vedle toho bytového fondu pro sociálně slabší občany i podobný bytový fond pro mladé lidi. Město v tom ale dál nepokračovalo. Teď je navíc úplně jiná doba. Ten trh s byty se změnil, město by na tuto novou situaci mělo reagovat. Mělo by se starat o to, aby se našlo bydlení i pro další sociální skupiny, nejen pro ty sociálně nejslabší. Ale i pro mladé a seniory.“

Co kauza Škodaland, jak se vyvíjí?

„Tam byla dvě trestní řízení. Jedna část se týkala toho jezírka, kde byly obviněny tři úřednice z radnice, které teď už nejvyšší soud osvobodil a rozsudek zrušil. I soudce krajského soudu prohlásil ve výrokové části, že jde o vyřizování účtů mezi politiky. Ta druhá kauza šla proti mně a ještě jednomu dalšímu úředníkovi. Tu státní zástupkyně nakonec vůbec nepustila do vyšetřování. Ta bude ale pokračovat dál. Teď je to zastavené, další vývoj neznám. Je to samozřejmě nepříjemné, žít už několik let s takovým obviněním.“

 

 

 

Fotogalerie

Jiří Strobach, společně s Jiřím Klečkou a Markétou Dobrou Brousilovou. | Autor: Archiv