Jsme televize vašeho kraje

Bezdomovci v centru Plzně využívají stále častěji dětská hřiště jako noclehárny

Plzeň, publikováno 21.08.2018, autor: Richard Beneš

Dětská hřiště s různými herními prvky na území centrálního plzeňského městského obvodu si stále častěji pletou bezdomovci s noclehárnou. | Autor: Městská policie

Dětská hřiště s různými herními prvky na území centrálního plzeňského městského obvodu si stále častěji pletou bezdomovci s noclehárnou. Prostory hřišť nejenom znečišťují, ale i poškozují. V šoku jsou pak při setkání se spícími a většinou i opilými bezdomovci na hřištích děti i jejich rodiče. Stížností občanů na problémy s bezdomovci řeší městská policie i několik denně, především teď v letním období. Městský obvod Plzeň 3 spravuje na svém území 91 dětských hřišť včetně herních prvků, dále množství laviček a také 73 veřejných dětských pískovišť.

Bezdomovci si například velmi oblíbili terénní trampolínu v Adelově ulici na Borech, která byla opakovaně poškozena a často sloužila i jako místo pro přenocování. Po těchto opakovaných excesech vedení obvodu rozhodlo o přemístění trampolíny mezi dětské prvky do Škodalandu. „Určitě nemíníme rezignovat na umisťování dětských herních prvků v našem obvodě. Spolu s městskou policií připravujeme akce, které by měly ochránit dětská hřiště před nežádoucími návštěvami,“ uvedl místostarosta obvodu David Procházka (ANO).

„Pro obvod je prvořadým kritériem bezpečnost a funkčnost všech dětských zařízení, tedy i pískovišť. To je samozřejmě náročné zejména na opravy, výměnu písku, údržbu a pravidelné bezpečnostní kontroly detektorem kovů. A to stojí nemalé peníze,“ říká místostarosta Procházka.

Podle strážníků městské policie bezdomovci svým jednáním obtěžují ostatní občany, žebrají, různě se povalují na lavičkách a dělají nepořádek. „Snaha o řešení jejich prohřešků ze strany strážníků městské policie je maximální. Hlídky městské policie se snaží, aby bezdomovci udržovali čistotu a pořádek, snaží se je donutit k úklidu nepořádku, který mají často kolem sebe a jehož jsou původci,“ informuje Jana Pužmanová, mluvčí Městské policie Plzeň.

V parcích a na dětských hřištích řeší Městská policie také problémy s adolescenty, kteří jsou mnohdy hluční, popíjí zde alkohol, případně kouří cigarety, přestože kouření na dětských hřištích je od konce loňského května striktně zakázáno. „Městská policie uvítá jakoukoli informaci občanů na lince 156 o nevhodném chování jakýchkoli osob na dětských hřištích,“ doplnila Jana Pužmanová.

Městský obvod Plzeň 3 vítá spolupráci s občany, se kterými konzultuje a řeší podněty, nebo žádosti o umístění nových laviček. „Z výše uvedených důvodů provádí obvod na žádost společenství vlastníků i demontáž laviček, na kterých osoby bez domova přespávají. Nicméně to ale neznamená, že obvod bude ustupovat před touto skutečností a na úkor řádných občanů a jejich potřeb. Naopak, v nejbližší době se budou na zkoušku instalovat nové lavičky z drátěného programu, které svojí konstrukcí zamezí přespávání nepřizpůsobivých osob,“ dodal David Procházka.

Fotogalerie

Dětská hřiště s různými herními prvky na území centrálního plzeňského městského obvodu si stále častěji pletou bezdomovci s noclehárnou. | Autor: Městská policie
Dětská hřiště s různými herními prvky na území centrálního plzeňského městského obvodu si stále častěji pletou bezdomovci s noclehárnou. | Autor: Městská policie
Podle strážníků městské policie bezdomovci svým jednáním obtěžují ostatní občany, žebrají, různě se povalují na lavičkách a dělají nepořádek. | Autor: Městská policie