Jsme televize vašeho kraje

Diváci Nového divadla se konečně dočkali nového osvětlení schodiště, už nebudou zakopávat

Plzeň, publikováno 14.09.2018, autor: Richard Beneš

Diváci Nového divadla se konečně dočkali nového osvětlení schodiště, už nebudou zakopávat | Autor: Plzen.eu

Osvětlení schodiště v sále svého Nového divadla vylepšilo město Plzeň. Divákům tak již v nové sezoně 2018/2019 nabízí interiér přívětivější a komfortnější prostředí. Úprava spočívala v přidání nového čela ke každému schodu, který tak má osvícenu horní i spodní hranu. Špatně osvětlení schodiště často kritizovali návštěvníci divadla.

„Osvětlení schodiště, ač bylo zhotoveno podle platných norem a bezpečnostních předpisů, bylo vnímáno jako nekomfortní. Proto jsme ke každému schodu nechali přidat nové čelo. Celkem prošlo upravou 92 kusů schodů. Práce to nebyla jednoduchá. Vše se muselo zaměřit, protože každý schod má jinou výšku z důvodu dosažení maximální viditelnosti na jeviště ze všech řad hlediště. Navíc jsme museli splnit řadu bezpečnostních požadavků, protože schody jsou součástí nouzového osvětlení, takže se navyšovala mimo jiné kapacita baterií záložního systému,“ přiblížil změny radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf (ODS). Dalším požadavkem byla možnost ovládat intenzitu osvětlení schodiště i během představení podle záměru režiséra představení.

„Dané úpravy velice vítám. Jsem přesvědčen, že zásadním způsobem zlepší komfort návštěvníků, po lepším osvětlení schodiště volali diváci od počátku,“ potvrdil první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Podle ředitele Divadla J. K. Tyla Martina Otavy instalace světelných pásů na každém schodu zlepší orientaci při pohybu v průběhu představení a rovněž tak bezpečnost návštěvníků. „Jsem velmi rád, že celé zařízení bylo realizováno s maximální precizností v detailu a podtrhuje tak exkluzivitu hlediště Nového divadla,“ uvedl Martin Otava.

Přípravy nového osvětlení schodů probíhaly ve spolupráci se správcem budovy, kterým je Obytná zóna Sylván už od ledna 2017. Tehdy se vyrobily a osadily čtyři kusy prototypů osvětlení. Následně ve spolupráci s pracovníky divadla probíhalo odzkoušení a vyhodnocení. Na podzim loňského roku se rozhodlo o zadání zakázky na výrobu osvětlení. Vlastní práce v divadle započaly o divadelních prázdninách v letošním roce a v polovině srpna se práce ukončily a dílo bylo předáno do užívání. Celkové náklady na nové osvětlení schodů vyšly přibližně na dva miliony korun.

Změn se dočkala i opona, která vloni kvůli technické závadě spadla. Nová opona v krémové barvě již byla instalována a kompletní práce na opravě poničené techniky se v těchto dnech podařilo dokončit.

Fotogalerie

Nové divadlo - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš
Diváci Nového divadla se konečně dočkali nového osvětlení schodiště, už nebudou zakopávat | Autor: Plzen.eu