Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Politika Plzeňský kraj

Cestující se konečně dočkali, Plzeň otevírá nový přestupní terminál u hlavního vlakového nádraží

Plzeň, publikováno 07.12.2018, autor: Richard Beneš

Slavnostní otevření nového terminálu | Autor: Plzen.eu

Konečně se cestující dočkali! Hned vedle hlavního vlakového nádraží nechalo město Plzeň vybudovat nový moderní autobusový terminál, který lidem ulehčí cestování. Poprvé se otevře pro veřejnost v neděli 9. prosince v souvislosti s celostátní změnou jízdních řádů. V pátek terminál slavnostně otevřeli zástupci města a zhotovitele. Na novostavbu za 150 milionů korun se podařilo městu získat dotaci 100 milionů korun. Součástí terminálu jsou stání pro autobusy, zastřešené nástupiště, provozní objekt, odstavná plocha i eskalátory propojující terminál s podchodem vedoucím z hlavního nádraží.

„Plzeň byla jedním z mála velkých měst v České republice, v němž lidé museli při přestupech mezi autobusy a vlaky opravdu daleko. To jsme chtěli změnit, cílem bylo zvýšit komfort cestujících. Jsem přesvědčen, že se to skutečně podařilo, vzdálenost mezi oběma nádražími se zmenšila ze zhruba 3,5 kilometru na několik desítek metrů,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS).

Autobusové nádraží vzniklo na městském pozemku mezi ulicí Šumavská a kolejištěm železniční stanice Plzeň Hlavní nádraží. „Vlastní terminál se nachází v západní části, ve východní je odstavná plocha, která slouží rovněž jako obratiště pro trolejbusy. Kapacita odbavovací části terminálu je při volném řazení deset stání pro autobusy. Odstavných stání je celkem devět, z toho jedno pro trolejbusy,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Z východní části terminálu je možné použít schodiště či výtah do podchodu vedoucímu na východní část nástupišť Českých drah stanice Hlavní nádraží. Součástí jsou i čtyři stání ke krátkodobému parkování a dvě parkovací místa pro invalidy. V blízkosti nového přestupního uzlu, který dostal název Terminál Hlavní nádraží, vedou dvě klíčové tramvajové linky a také většina trolejbusových linek. Terminál poslouží nejen Plzeňanům, ale i občanům celé plzeňské aglomerace, kteří do krajské metropole jezdí do školy či za prací.

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michala Vozobule (TOP 09) nový terminál zefektivní organizaci veřejné dopravy v Plzni. „Hlavně se zlepší služby pro cestující, zkvalitní se a zrychlí přestupy mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy, tedy rychlíky, osobními vlaky, autobusovou veřejnou linkovou dopravou a páteřními tramvajovými a trolejbusovými  linkami městské hromadné dopravy,“ uvedl.

„Na autobusový terminál budou nově zajíždět spoje páteřní autobusové linky od Tachova, spoje autobusových linek, které do Plzně přijíždí od Losiné, Starého Plzence, Chrástu, Zruče-Sence a Rokycan. O víkendu také spoje linek obsluhující severní Plzeňsko od Třemošné až po Kralovice a Kožlany. U výše zmíněných linek se od 9. prosince 2018 ruší zajíždění spojů na Centrální autobusové nádraží, respektive zajíždění do zastávek Habrová či Mikulášská na Slovanech,“ dodal Petr Náhlík, zástupce ředitelky POVED - Plzeňského organizátora veřejné dopravy.

Fotogalerie

Slavnostní otevření nového terminálu | Autor: Plzen.eu
Nový terminál vznikl vedle hlavního vlakového nádraží | Autor: Plzen.eu
Nový terminál vznikl vedle hlavního vlakového nádraží | Autor: Plzen.eu
Nový terminál vznikl vedle hlavního vlakového nádraží | Autor: Plzen.eu

Diskuse k článku