Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Politika Plzeňský kraj

Plzeň uctila památku Josefa Hlavatého, upálil se krátce po činu Jana Palacha na protest proti okupaci

Plzeň, publikováno 20.01.2019, autor: Richard Beneš

Oběť Josefa hlavatého připomenul primátor Plzně Martin Baxa. | Autor: Plzen.eu

Památku Plzeňana Josefa Hlavatého, jenž se 20. ledna 1969 krátce po 20. hodině polil petrolejem a zapálil, uctilo v neděli město Plzeň. Svůj čin spáchal jen pár dnů poté, co se v Praze pokusil upálit student filozofie Jan Palach. Stejně jako Palach, tak i Hlavatý na následky svého činu o pár dnů později zemřel.

Pietní setkání se uskutečnilo na náměstí T. G. Masaryka, před padesáti lety nazývaném Dukelské, a to v místech tehdejší události. Květiny za město, jež akci organizovalo, položil primátor Martin Baxa (ODS). Uctění památky se zúčastnil i náměstek Michal Vozobule (TOP 09), přítomni byli i další zástupci města, stejně tak například Hlavatého neteř Jaroslava Silvarová s rodinou.

„Josef Hlavatý má sice rozporuplný životní příběh a je člověkem jiného typu, než byl Jan Palach, ale klíčové svědectví z 20. ledna 1969 nám dává směr k tomu, abychom ho počítali mezi lidi, kteří vyjádřili nesouhlas s okupací. Jeho zápalná oběť vyvolala okamžitě velkou reakci, zmínil ho tehdy i prezident Ludvík Svoboda, který se snažil uklidnit atmosféru v zemi po Palachově smrti. I to dokládá, že jeho oběť v povědomí byla,“ uvedl ve svém projevu primátor Martin Baxa.

Složkám tehdejšího režimu se podařilo smrt Hlavatého z povědomí veřejnosti vymazat. Na 50 let tak Josef Hlavatý z dějin zmizel. „Je to nespravedlnost a proto jsme se zde sešli, abychom tuto nespravedlnost napravili a vrátili jej do našeho povědomí. Ve svých 25 letech na tomto místě zvolil způsob protestu, který je drastický, vědomě si způsobil těžkou bolestivou smrt. Chtěl tím určitě něco říci a z té dávné doby k nám mluví stále,“ uvedl mimo jiné ve svém proslovu primátor Martin Baxa. Podle primátora si město bude Hlavatého takto připomínat pravidelně, tentokrát to bylo vůbec poprvé.

„Už kvůli jeho rodičům a sestře, tedy mé mamince, je dobře, že se takto veřejně připomněla jeho oběť. Oni byli vyřízeni nejen z toho samotného činu, ale i z toho, co to následně rozpoutalo,“ řekla novinářům neteř Josefa Hlavatého Jaroslava Silvarová. Podle ní se v rodině řešilo, zda se má rodina snažit čin uvést na pravou míru ve chvíli, kdy jej mocenské orgány začaly zpochybňovat a poté zcela zpochybnily.

Pětadvacetiletý Josef Hlavatý, jenž utrpěl popáleniny 2. stupně na 66 až 70 procentech povrchu těla, zraněním podlehl 25. ledna 1969. Po převozu do vojenské nemocnice byl při vědomí a podle dostupných pramenů během ošetřování lékařům opakoval, že: „…čin spáchal na protest proti tomu, že jsou zde Rusové“.

Krátce po činu celostátní média uvedla, že Hlavatého čin nelze vzhledem k jeho problematickému životu v žádném případě spojovat s činem pražského vysokoškoláka Palacha. Tyto informace se promítly i do postoje plzeňské veřejnosti. Zatímco ještě téhož večera, kdy se Josef Hlavatý upálil, se na místě tragického činu sešlo okolo 150 lidí, kteří diskutovali, zapalovali svíčky a zanechávali vzkazy, v nichž srovnávali Hlavatého čin s Palachovým, následujícího dne se už jednalo pouze o několik desítek osob.

Mocenským orgánům se tedy prostřednictvím zamlčení některých důležitých skutečností a naopak zdůrazňováním Hlavatého osobních problémů podařilo zmanipulovat veřejné mínění do takové míry, že Hlavatý byl nakonec odsouzen jako člověk, jenž poskvrnil ‚čistotu‘ Palachova činu, a jeho jméno na několik desítek let ‚zmizelo‘ jak z lokálních, tak z celostátních dějin.“

Fotogalerie

Oběť Josefa hlavatého připomenul primátor Plzně Martin Baxa. | Autor: Plzen.eu
Společně s primátorem vzpomenul na Josefa Hlavatého i náměstek primátora Michal Vozobule
Josef Hlavatý se upálil v těchto místech na dnešním Masarykově náměstí | Autor: Plzeň.eu
Oběť Josefa hlavatého připomenul primátor Plzně Martin Baxa. | Autor: Plzen.eu

Diskuse k článku