Jsme televize vašeho kraje

Dronaři z Plzně jsou špičkou v oboru, spolupracují se záchranáři, policií i se stavebními experty

Plzeň, publikováno 23.01.2019, autor: Richard Beneš

Jeden z plzeňských dronů v akci | Autor: SITmP

Integrovanému záchrannému systému pomáhají jako jedni z prvních v Evropě dronaři z úseku dronů Správy informačních technologií města Plzně. Vedle toho už běžně zajišťují revize mostů v rámci celé České republiky, nebo i výuku létání s drony na ZČU. O postupy, jak spolupracují plzeňští dronaři s českou policií, se zajímá i newyorská policie.

„Drony jsou technologií budoucnosti a město Plzeň je díky našemu úseku dronů v tomto oboru určitě nejlepší v České republice. Těší mě, že naši odborníci spolupracují se zahraničními firmami, výrazně tak pomáháme posouvat vývoj tohoto odvětví kupředu,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

„Naším cílem je dostat drony do praktického života, aby pomáhaly občanům i firmám. Například zapojení dronů do záchranných akcí výrazně ušetří čas, díky němuž lze lépe chránit osoby i majetek. Při revizi mostů pomocí dronů není zapotřebí uzavírat komunikace, šetření probíhá za plného provozu, není potřeba člověka, jenž se spustí po laně, aby zajistil dané záznamy, takže odpadá jakékoliv riziko úrazu. Při revizi střešních konstrukcí různých výrobních hal není potřeba zastavovat provoz linky,“ řekl Pavel Šindelář (ODS), technický náměstek primátora.

„Revize mostů pomocí dronů je až o 62 procent levnější než pomocí klasického zjišťování. Naše propočty o úsporách potvrdil i americký průzkum,“ doplnil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Podle Ondřeje Boučka, ředitele úseku dronů Správy informačních technologií města Plzně, se plzeňští dronaři v letošním roce zaměří především právě na revize mostů. „Cílem je zajistit kompletní dokumentaci k danému mostu v digitalizované podobě. Letos bychom chtěli otestovat osazení mostů se senzory, jež by byly napojeny na městskou síť LoRa,“ prozradil Ondřej Bouček. „Již máme za sebou revizi šesti největších mostů v České republice. Také zpracováváme měsíční monitoring sesuvu půdy na Prackovické estakádě na D8 přes České středohoří,“ přiblížil Ondřej Bouček. Časté jsou též revize střešních konstrukcí ve výrobních provozech.

Plzeňští dronaři pomáhají jednotkám integrovaného záchranného systému na území Plzeňského kraje. Takovouto spolupráci se záchranným systémem navázali jako jedni z prvních. „Nasazení dronů je časté u hledání pohřešovaných osob, požárů, či při demonstracích nebo fotbalových zápasech. V poslední době jsme pomáhali například u požáru ubytovny na Karlově, při cvičení záchranných jednotek před otevřením nejdelšího českého železničního tunelu Ejpovice, při pádu vrtulníku na Borech, u spadlého domu u mostu Milénia či při hledání ženy v lesích u Tachova,“ vyjmenoval nasazení dronařů v další oblasti Ondřej Bouček.

V rámci dohody města Plzně a Plzeňského kraje musí být dronaři po vyžádání velitele zásahu do dvou hodin u zásahu na území celého našeho kraje.  „Veškeré nasazení našich dronů při záchranných akcích je zdarma. O rady, jak funguje naše spolupráce s policií, se zajímá i newyorská policie,“ doplnil Ondřej Bouček. V současnosti mají dronaři k dispozici celkem 14 registrovaných dronů.

Fotogalerie

Jeden z plzeňských dronů v akci | Autor: SITmP
Takto sledoval dron z výšky požár plzeňské ubytovny | Autor: SITmP
Dron prohlížel z výšky i Lochkovský most | Autor: SITmP