Jsme televize vašeho kraje

Vodárna osadí 1200 odběrných míst dálkovou technologií pro odečty vodoměrů

Plzeň, publikováno 15.04.2019, autor: Richard Beneš

Takto vypadá nová technologie na odečty vody v praxi

Dalších 1200 odběrných míst osadí letos VODÁRNA PLZEŇ novou dálkovou odečtovou technologií vodoměrů. Zatím jich v Plzni funguje na 500 a další přibývají. Jde o malé technické zařízení umístěné přímo na vodoměru. Skládá se ze snímače a vysílače, přes nějž odcházejí informace prostřednictvím IoT sítě do informačního systému VODÁRNY PLZEŇ. Do zákaznického centra vodárny se tak hlásí odečty vodoměru včetně případných alarmových stavů.

Systém dálkových odečtů přináší řadu výhod zákazníkům i vodárně. Zatímco dnes se musí vodoměr fyzicky odečíst, nový systém umožňuje vysílání informací o stavu, průtoku, spotřebě či zamrznutí vodoměru, které přijímá zákaznické centrum VODÁRNY PLZEŇ.
„Zatím informacemi z dálkových odečtů disponuje pouze vodárna, ale od příštího roku budou informace přístupné i pro odběratele a to přes zákaznický portál nebo aplikaci v mobilním telefonu,“ uvedl vedoucí zákaznického centra Pavel Pajtl. Velkou výhodou pro odběratele je například upozornění na zvýšený odběr, z nějž lze snadno odhalit únik vody.

Generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ Ludvík Nesnídal upozorňuje na to, že k problémům může docházet třeba u sofistikovanějších systémů využívání pitné vody u rodinných domů. „Například při dopouštění dešťových jímek a bazénů hrozí v případě poruchy na uzavíracím mechanismu k nekontrolovatelným únikům pitné vody. Bývají odhaleny až při ročním odečtu a následně dochází k velkým finančním plněním v řádu statisíců korun,“ uvedl Ludvík Nesnídal.

Zatím se novou revoluční technologií dálkových odečtů osazují především místa s vysokou spotřebou vody, kde se provádějí měsíční odečty. „V dalších letech bude vodárna schopna aplikovat technologii i ostatním odběratelům,“ dodává Pavel Pajtl. Veškeré náklady spojené s nákupem a instalací zařízení hradí VODÁRNA PLZEŇ.

Koncept Smart City Plzeň je souborem chytrých a moderních řešení, které mají v Plzni zpříjemňovat a zlepšovat život občanů i návštěvníků. VODÁRNA PLZEŇ se tímto projektem stává lídrem v oblasti nových technologií přenosu dat v České republice a významně se podílí na rozvoji konceptu inteligentního města na území města Plzně.

Fotogalerie

Takto vypadá nová technologie na odečty vody v praxi