Jsme televize vašeho kraje

Úřední čestný řetěz pro plzeňské purkmistry a primátory oslaví v sobotu 100 let

Plzeň, publikováno 15.11.2012, autor: Richard Beneš

Primátor Martin Baxa s čestným úředním řetězem | Autor: Richard Beneš

V okamžiku, kdy si primátor Martin Baxa v sobotu 17. listopadu na radnici u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii pověsí na krk čestný úřední řetěz pro purkmistra královského města Plzně, bude to přesně 100 od okamžiku, kdy se tento odznak hodnosti poprvé použil. Prvním nositelem řetězu se stal 17. listopadu 1912 významný purkmistr Václav Peták.

Podnět k pořízení Čestného úředního řetězu pro purkmistra dalo obecní zastupitelstvo královského města Plzně na své schůzi 30. září 1898. „Zastupitelé se tehdy usnesli, aby purkmistr podle příkladu jiných velkých měst, byl „opatřen odznakem své hodnosti“. Na základě toho se dne 17. ledna 1899 rozhodla městská rada, aby řetěz purkmistra tvořila, podobně jako v 17. století, stříbrná městská pečeť zavěšená na stříbrném řetězu. V roce 1900 vypracoval pražský architekt Antonín Balšánek návrh, k jehož realizaci však nedošlo,“ informovala o nejstarší historii úředního řetězu mluvčí magistrátu Zdena Kubalová.  

S naplněním usnesení obecního zastupitelstva se pak vyčkávalo, až se naskytne pro město nějaké významné jubileum. Takovou příležitostí bylo dvacet let Václava Petáka v pozici purkmistra. JUDr. Václav Peták byl jedním z nejzasloužilejších purkmistrů města Plzně. Za veřejné zásluhy byl například vyznamenán roku 1898 rytířským křížem řádu Železné koruny III. třídy nebo roku 1909 komturským křížem řádu Františka Josefa I.

„Řetěz nechala zhotovit městská rada u klenotnické firmy František Mandl v Plzni. Z její dílny je i návrh, přičemž na střed rubu medaile a závěsného článku se použily rytiny z návrhu řetězu Antonína Balšánka. V den jubilea 17. listopadu 1912 řetěz převzal k užívání purkmistr Peták a od tohoto okamžiku nosil nejen on, ale i jeho další následovníci ve funkci," řekla Kubalová.

Čestný úřední řetěz pro purkmistry a primátory je špičkovým dílem plzeňské klenotnické firmy | Autor: Richard Beneš

Čestný úřední řetěz purkmistra váží 978 gramů, tvoří jej čtrnáct článků spojených vždy třemi očky a závěsný zlatý medailon. Středový závěsný článek je opatřen na líci vyobrazením historické městské pečeti a na rubu obrazem žehnání plzeňské radnici. Na dvou článcích řetězu je historický znak Království českého, jeden článek je opatřen plastikou krále a císaře Rudolfa II., jeden plastikou krále a císaře Karla IV. Zbývající články zdobí polodrahokamy v městských barvách. Na líci závěsného medailonu je vyobrazen král a císař František Josef I., po stranách zemský znak rakouský a český, nahoře převyšuje medailon česká královská koruna a dole jej přesahuje zavěšené Zlaté rouno. Na rubu medailonu je znak města Plzně bez štítonoše a honosných kusů a po obvodu je opatřen nápisem „Zastupitelstvo kr. města Plzně svému purkmistru MDCCCCXII“.

Pouzdro pro uložení řetězu má hruškovitý tvar. Povrch je ze světle hnědé kůže, uvnitř je potažené kůží v šedé barvě. Uprostřed na víku je připevněn kovový smaltovaný štít se znakem města Plzně, položený na pozlacené kartuši. Uvnitř víka je natisknut ve zlaté barvě čtyřřádkový nápis: ČESTNÝ ÚŘEDNÍ ŘETĚZ/PRO PURKMISTRA KRÁLOVSKÉHO MĚSTA/PLZNĚ/16. LISTOPADU 1912. V uvedený den, tedy 16. listopadu 1912 se konala slavnostní schůze obecního zastupitelstva, při které zastupitelé přijali usnesení o založení tohoto Čestného řetězu pro plzeňského purkmistra.

Martin Baxa během svého projevu, kdy byl zvolen za primátora Plzně a poprvé se mohl ozdobit čestným úředním řetězem | Autor: Richard Beneš

Na základě tehdejších stanov byli plzeňští purkmistři oprávněni tento řetěz nosit při slavnostech a při úředních výkonech zvláštního významu. Řetěz podle nynějšího Statutu města Plzně je oprávněn a při slavnostních příležitostech a úředních výkonech zvláštního významu také povinen nosit primátor města.

Fotogalerie

Primátor Martin Baxa s čestným úředním řetězem | Autor: Richard Beneš
Martin Baxa během svého projevu, kdy byl zvolen za primátora Plzně a poprvé se mohl ozdobit čestným úředním řetězem | Autor: Richard Beneš
Čestný úřední řetěz pro purkmistry a primátory je špičkovým dílem plzeňské klenotnické firmy | Autor: Richard Beneš