Jsme televize vašeho kraje

Brusel hodnotil organizaci a financování projektu evropského kulturního města

Plzeň, publikováno 21.12.2012, autor: Richard Beneš

Sídlo společnosti Plzeň 2015 - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Pouhý den poté, co radní plzeňského magistrátu rozhodli o tom, že si město Plzeň si nechá zpracovat nezávislé posouzení současného stavu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, vyšla společnost Plzeň 2015, která projekt organizuje, s napjatě očekávanými závěry monitorovací zprávy Evropské komise. Ta hodnotí stav projektu dva roky před jeho zahájením. Server Regionpodlupou.cz o tom v pátek informovala Mirka Reifová ze společnosti Plzeň 2015.

„Monitorovací a poradní panel pro Evropská hlavní města kultury se nezajímal jen o umělecký program, ale především o organizaci a financování projektu. Bude důležité zaměřit se na další finanční zdroje a spoléhat na soukromý sektor,“ vysvětlila Reifová. Panel v monitorovací zprávě vydané v Bruselu tento týden poukazuje i na význam komunikace s veřejností, nejen s občany Plzně, ale také s potenciálními návštěvníky a sponzory. Už teď je jasné, že Plzeň jich bude potřebovat co nejvíce.

Připomínky panelu nicméně odstupující ředitel společnosti Plzeň 2015 Tomáš Froyda vítá. „Připomínky a doporučení pro nás znamenají cennou zpětnou vazbu a pomoc při přípravě projektu, s jehož realizací jsou zkušenosti zatím jen v zahraničí,“ řekl Froyda. Ten koncem listopadu oznámil, že odchází z funkce ředitele na vlastní žádost, na postu nicméně setrvá až doby, kdy si správní rada zvolí jeho nástupce.

Ve své zprávě se panel také zabývá vytížením a skladbou managementu společnosti a doporučuje rozšířit personální zastoupení.  Některé z těchto změn ale vedení provedlo ještě dřív, než přišlo jejich doporučení z Bruselu. Kromě posílení týmu jde právě o odchod ředitele Froydy, o kterém se v poslední době mluví nejvíce. „Odcházím, aby mě mohl nahradit člověk, který se bude moci projektu věnovat na plný úvazek,“ říká Froyda, jenž je ředitelem Divadla Alfa. Celý tým teď pracuje na dokončení finální verze programu, kterou slíbil odevzdat v polovině příštího roku.

Už v únoru ale bude Plzeň odevzdávat další zprávu, ve které popíše, jak do budoucna plánuje komunikovat a jak zajistí dodatečné financování. Jednání s krajskými zastupiteli Plzeňského kraje, která začala hned po volbách, jsou v tomto směru prvním krokem. Při spolupráci na regionální úrovni má navíc Plzeň šanci dosáhnout i na dodatečné zdroje ze Strukturálních fondů EU.

Jednat o spolupráci se soukromými subjekty společnost začne, jakmile bude známá konečná náplň programu. Vedle Plzeňského Prazdroje, který se zapojením do projektu EHMK počítá, je řada dalších firem, které chce vedení společnosti oslovit už s konkrétní nabídkou. Tím by se měl alespoň částečně vykompenzovat nedostatek financí ze státního rozpočtu.

Zmíněný nezávislý posudek, který si nechalo vypracovat vedení města na posouzení současného stavu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 se zaměří na stav příprav projektu Plzeň 2015 s ohledem na potřebné změny ve spojitosti se stavem projektu a s oznámenou personální změnou na pozici ředitele, vysvětlil důvody vedoucí k zadání posudku primátor Martin Baxa.

Fotogalerie

Sídlo společnosti Plzeň 2015 - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš