Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Plzeňský kraj

Dialyzační středisko Plzeň vyšetří všechny zájemce u příležitosti Světového dne ledvin

Plzeň, publikováno 07.03.2018, autor: Richard Beneš

Preventivní vyšetření u příležitosti Světového dne ledvin podpořila také golfistka Klára Spilková | Autor: B. Braun

Čtvrtek je nejen Mezinárodním dnem žen, ale také Světovým dnem ledvin a u této příležitosti se otevřou široké veřejnosti dveře dialyzačního střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum. Na vyšetření do Dialyzačního střediska Plzeň může tedy 8. března přijít jakýkoliv zájemce o vyšetření bez objednání od 8.00 do 15.00 hodin. Prevence trvá zhruba 10 minut a lékaři mimo vzorku moči a kapičky krve s pacientem proberou rizikové faktory.

„Užitečným nástrojem, který člověku napoví, zda by sám mohl či nemusel patřit do rizikové skupiny, je náš on-line test www.ledvinovakalkulacka.cz , kde je možné prevenci věnovat pár minut z pohodlí domova,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK Martin Kuncek. Za posledních sedm let na Světový den ledvin vyšetřily jen ambulance B. Braun Avitum v ČR okolo 16 tisíc lidí. Zhruba 18 procent z nich potřebovalo další vyšetření.

Chronické ledvinové onemocnění patří mezi ta komplexní a je v přímém vztahu s civilizačními onemocněními jako je vysoký krevní tlak, cukrovka II. typu nebo ateroskleróza. Ty se na ledvinové nedostatečnosti významně podílejí nebo jsou její příčinou. Právě tyto nemoci jsou však dobře ovlivnitelné zdravou životosprávou. Tedy nekouřit, vyvarovat se nadváhy, mít trochu pohybu, kvalitně jíst a pít a dodržovat pitný režim, kdy voda je nejlepším nápojem. Dále se doporučuje pít alkohol s rozumem, hlídat si ukazatele civilizačních onemocnění – tlak, cukr a cholesterol, nenadužívat léky a předcházet infekčním onemocněním. A pokud už nastanou, rozhodně je nepřecházet.

Světový den ledvin 2018 upozorňuje na typicky ženská rizika ledvinového onemocnění. Specifikem závislým na pohlaví jsou především záněty močového měchýře, cystitidy, kterými ženy trpí mnohem častěji než muži. V roce 2016 například onemocnělo cystitidami podle údajů VZP takřka 400 tisíc pacientů, z toho 26 procent mužů a téměř 74 procent žen. Opakované cystitidy přitom mohou vést až k chronickému zánětu ledvin. Až v 15 procentech případů jsou tyto záněty dokonce zodpovědné za trvalé selhání ledvin a vedou k následné dialýze nebo transplantaci.

„Problematika ledvinových onemocnění by si u nás i ve světě zasloužila více pozornosti. Ohledně specifik chronických onemocnění ledvin u žen, ke kterým patří například lupusová nefritida, tu jde zejména o možnost a perspektivu těhotenství navzdory nemoci,“ říká přednosta Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Vladimír Tesař.

V roce 2016 onemocnělo akutní nebo nespecifikovanou cystitidou dohromady 99 520 mužů a 285 216 žen z řad klientů VZP. Z celkového počtu 384 736 takto nemocných lidí připadá téměž 26 procent na muže a 74 procent na ženy. Nejčastějšími původci těchto infekcí jsou přitom baktérie, z toho až v 75 procentech Escherichia coli vyskytující se běžně ve střevní mikrofloře.

Světový den ledvin podporuje i olympionik a devítinásobný mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal. „Zvyšování povědomí o skrytých rizicích zákeřných chorob se věnuji systematicky. Sám jsem se musel nečekaně uprostřed sportovní kariéry utkat s rakovinou. Nic netuše jsem jednoho dne odpoledne zašel na preventivní prohlídku, během níž mi diagnostikovali rakovinu varlat. A hned druhý den ráno mě operovali. Byl to pořádný náraz. O poškozených ledvinách lidé také často nic netuší, když je to nebolí. A najednou je pozdě. Je dobré jim to minimálně jednou ročně připomenout,“ říká olympionik a devítinásobný mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal.

Fotogalerie

Preventivní vyšetření u příležitosti Světového dne ledvin podpořila také golfistka Klára Spilková | Autor: B. Braun

Diskuse k článku