Jsme televize vašeho kraje

Roman Zarzycký: Bezpečnost ve městě znamená pro jeho obyvatele jedno z hlavních témat

Plzeň, publikováno 14.06.2018, autor: Richard Beneš

Roman Zarzycký byl hostem Richarda Beneše v pořadu Politici našeho kraje | Autor: TV ZAK

Dnes pokračujeme v seriálu rozhovorů s politiky z našeho regionu, tentokrát odpovídal na naše otázky krajský šéf hnutí ANO a současně i uvolněný předseda kontrolního výboru Zastupitelstva města Plzně Roman Zarzycký. Je mu 40 let, je svobodný, ale zadaný a má tři děti. Vedle své rodiny se rád věnuje sportu. V nadcházejících komunálních volbách stojí v čele kandidátky hnutí ANO do plzeňského městského zastupitelstva.

Vy jste v současné době asi hodně zaměstnaným člověkem ohledně politiky, ale já o vás vím, že jste se také dost často pohyboval v prostředí sportovním, konkrétně mám na mysli hokej. Jak to vypadá v současně době, máte na ten hokej ještě čas, jste pořád ještě ve styku s HC Škoda Plzeň?

„Volného času opravdu moc nemám. Byl jsem v minulosti velmi aktivní, co se týká hokeje, vykonával jsem funkci provozního ředitele. Potom jsem tu skupinu řídil, pracoval jsem pro Martina Straku a měl jsem samozřejmě to štěstí, že po mém příchodu zaznamenal klub po 85 letech první historický titul. Na hokej mám čas, ale už jenom jako aktivní fanoušek a už se tomu nijak jinak nevěnuji.“

Vy osobně jste hrál někdy hokej aktivně?

„Pouze na rybníku s kamarády, když jsem byl malý kluk. Ale já se přiznám, že neumím ani bruslit, zatáčím pouze doleva a doprava jezdím pouze náklonem, přešlap umím doleva, takže já jsem nebyl nikdy aktivním bruslařem.“

Kromě těch sportovních zálib, máte ještě nějaké další záliby, nebo se raději věnujete rodině?

„Mám spoustu zálib, ale samozřejmě jak už jste říkal, jsem poměrně exponovaný z hlediska pracovního vytížení. Jsem moc rád, když jsem doma s rodinou a mám čas na děti. Takže rodina je největší koníček, mám psa, ale mám také tři děti a mám čerstvé mimino. Takže s tímto souvisí můj pracovní program. Začíná v pět ráno a končí zhruba v deset nebo v jedenáct hodin večer. Jsem opravdu rád, když mám čas hlavně na rodinu.“

Pojďme na tu politiku, Vy jste se nedávno stal krajským šéfem hnutí ANO v Plzeňském kraji. Chystáte nějaké změny ve struktuře tohoto hnutí a jaké jsou nějaké Vaše vize?

„Je to pravda, na sněmu jsme dostal důvěru, stal jsem se krajským předsedou, nicméně jsem už předtím byl místopředseda krajské organizace. Jsem šéfem největší organizace v rámci kraje, tedy plzeňské organizace. Myslím, že už jsem ten mandát zopakovat teď třikrát, takže zkušenost mám. On je to živý organismus, je to řekněme skupina lidí , se kterými musíte pracovat. My v kraji dneska máme více než 250 členů. Takže nedělám rychlé pohyby, ale samozřejmě chci to někam posouvat, rozvíjet. Jsem jednoznačně orientovaný na úspěch té skupiny, ale pořád je to práce s lidmi, takže žádné zásadní změny, řekněme, nechystám. Ale chceme tu strukturu nějakým způsobem konsolidovat, rozvíjet a tu skupinu lidí, kteří kdysi do toho hnutí přišli, posouvat dál k nějaké politické struktuře.“

Změnilo se vedení šéfa krajské organizace. Uskutečnily se nějaké změny na těch dalších funkcích pod vámi?

„Ty změny tam byly. Pan poslanec Jan Volný, který byl dlouhodobě krajským předsedou, to znamená od založení hnutí ANO v Plzeňském kraji, se stal mým prvním místopředsedou. Zvolili jsme také dalšího řadového místopředsedu. Čili, dá se říci, že celá ta organizace je nově řízená.“

Letos nás čekají komunální volby, hnutí ANO bude předpokládám kandidovat ve spoustě měst a obcí, máte již jasno o těch kandidátkách ? Kolik jich třeba bude a jestli jsou ty kandidátky již schválené a hotové?

„Kandidátky jsou schválené, hotové, stavíme zhruba 30 kandidátek v Plzeňském kraji. V samotné Plzni stavíme devět kandidátních listin, na osmi obvodech plus magistrátní kandidátku. Takže ty kandidáty schvaloval sněm, schvaloval je jednak oblastní sněm, jednak krajský sněm, takže my jsme připraveni a na volby se těším.“

Vy konkrétně jste volebním lídrem pro město Plzeň za hnutí ANO, podle volebních preferencí jste velmi žhavým kandidátem i na plzeňského primátora. Při minulých komunálních volbách hnutí ANO sice volby vyhrálo, ale skončilo v opozici. Nemáte strach, že by to mohlo dopadnout zase nějak podobně?

„Je pravdou, že jsem volebním lídrem. Já jsem ty mandáty dostal postupně. Od ledna mě generovali lidé nějakou důvěru. To znamená, že já jsem měl za úkol sestavit ty kandidátky. Jestli se bojím? Kdo se bojí, nesmí do lesa. Byl bych špatný lídr, kdybych říkal, že se bojím, ale pochopitelně tyto obavy mohou být objektivní ve smyslu – my jsme tady ty volby třikrát po sobě vyhráli a jak v krajských volbách, tak i v komunálních volbách v roce 2014 jsme byli odesláni do opozice.“

V současné době jste také šéfem kontrolního výboru Zastupitelstva města Plzně. Jaká je vlastně úloha toho výboru, co kontroluje?

„Kontrolní výbor má jasně definovanou činnost zákonem. On podléhá Zastupitelstvu města Plzně. Ty úkoly, které dostáváme, jsou poměrně nudné pro čtenáře. Asi bych je nechtěl pitvat, ale na druhou stranu my v podstatě prověřujeme usnesení pro radu, pro zastupitelstvo. Děláme dílčí kontroly, v průběhu toho období jsme kontrolovali i velké projekty, jako bylo například hospodaření EHMK. Kontrolovali jsme také stavbu Nového divadla, výstavbu fotbalových věží na Štruncových sadech a další a další, které kolektivní orgán, kterým kontrolní výbor je, vlastně posuzuje.“

V jakém stavu se podle Vašeho názoru nachází město Plzeň na konci tohoto volebního období?

„To je těžká otázka. Je to těžká otázka z toho pohledu, že záleží na úhlu pohledu, co vůbec chceme odpovědět. Já si myslím, že město Plzeň je město, které je jasně strukturované, které je poměrně bohaté, je čtvrté největší v České republice. Je také víceméně zadlužené, rozvíjí se na můj vkus pomaleji, málo se zde investuje, má řadu problémů, není připraveno třeba na nějakou generační obměnu, na demografický vývoj a další a další. Čili, je dost práce a myslím si, že současná politická garnitura řadu věcí podceňuje.“

Dost často se mluví o bezpečnosti, že Plzeň není úplně bezpečné město z hlediska cizinců, kteří zde pracují. Je tady spousta ubytoven. Vidíte tu situaci nějak dramaticky?

„Vidím ji určitě dramaticky. Tak Jednak to vychází z kontextu celorepublikových ukazatelů, kdy víte, že personálních agentur je přehršel .V České republice jich je více než 2000, zatímco třeba v Německu je jich 40. Ty agentury nenesou následky svého konání, ony sem dovezou cizince a nechají ho tady na pospas. Když říkám bezpečnost a vy jste se na ní ptal, ta je pochopitelně důležitá. Lidé ji charakterizují jako jedno z hlavních témat. Osobně je mi třeba záhadou, proč současná politická garnitura zrušila samostatný segment gesce pro radního pro bezpečnost. Nedává se tomu dostatečná priorita. Málokdo třeba ví, že město Plzeň na rok 2018 používá pouze 4,3 procenta svého rozpočtu na bezpečnost, zatímco na kulturu je to 8,1 procenta. Když to srovnáte se státem, tak na celostátní úrovni na tu bezpečnostní politiku a právní ochranu dávají zhruba 9,4 procenta, což je 127 miliard korun. Takže asi neříkám, že by se ty jednotlivé věci měly více priorizovat, ale oba asi cítíme, že ty nůžky jsou otevřené příliš ,mezi čtyřmi a devíti procenty. Vůbec nezpochybňuji to, že úloha státu a města je zcela odlišná, ale myslím si, že je to všechno o prioritách.“

Dá se tato situace tedy nějak řešit? Existuje nějaké to světlo na konci tunelu?

„Já myslím, že se dá řešit, ale je potřeba koncepce. Je potřeba, aby poradní orgány, jako je například komise pro bezpečnost, vykonávala svoji činnost nejlépe, jak může. Aby tam byla jasná vize, aby třeba ta gesce byla nějakým způsobem priorizována. Teď v současné době to spadá do kanceláře primátora, otázkou je, jestli se něco děje. Nevím, jestli máte děti. Já mám tři. Takže já osobně mám čtrnáctiletého kluka, musím mu třikrát večer nebo v podvečer zavolat, když se mi odněkud vrací. Mám také devítiletou dceru, která byla nedávno konfrontována bezdomovci v Mlýnské strouze, což je střed města. Někteří jedinci tam děti různě obtěžují, žebrají po nich peníze. Já myslím, že ten tlak na ně by měla vyvíjet jednak městská policie, jednak by to mělo být nějakým, řekněme, politickým tématem a mělo by to mít určitou prioritu.“

Vy jste v minulosti působil v médiích, nikoliv ale jako novinář. Nestýská se vám po tomto mediálním prostředí?

„Tak trošku se mi zastesklo, když jsem dneska přišel k vám do redakce, protože to prostředí je mi velmi známé. Pracoval jsem pro francouzskou skupinu, řídil jsem některá rádia v Čechách, ale byly to poměrně velké společnosti, ale nestýská se mi. Já myslím, že je to vždycky o nějakých životních etapách. Moje tato řekněme mediální etapa je teď překonána. Je to nějaká zkušenost, které si moc vážím. Měl jsem možnost pracovat se zajímavými lidmi, je to stejně jako na tom hokeji, ale myslím, že je třeba se teď posouvat.“

Tak to byla poslední otázka dnešního rohvoru a já vám děkuji za vaše odpovědi.

„Moc děkuji za pozvání, bylo mi ctí. Ještě bych možná chtěl něco vzkázat lidem. Máme před komunálními volbami. Přijďte k volbám, nepodceňte situaci. Rozdejte ty mandáty, ty karty, jak si nejlépe myslíte, že jsou správné. Já vám přeji hezké léto a doufám, že vám nebudeme kazit léto politikou.“

Fotogalerie

Roman Zarzycký byl hostem Richarda Beneše v pořadu Politici našeho kraje | Autor: TV ZAK