Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Kultura Plzeňský kraj

Plzeňský fotograf Milan Říský vystavuje ve vědecké knihovně koncertní portréty světově proslulých rockových hvězd

Plzeň, publikováno 09.01.2019, autor: Richard Beneš

Milan Říský s fotografií Noela Gallaghera | Autor: Richard Beneš

Unikátní výstava koncertních portrétů světoznámých rockových hvězd, jejichž autorem je plzeňský fotograf Milan Říský je od středy k vidění v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Návštěvníci výstavy si užijí nejen velkoformátové fotografie, ale vedle vizuálního zážitku mohou mít i prožitek hudební. Ke každé fotografii si totiž mohou pustit díky playlistu na Spotify nebo Youtube i příslušnou skladbu prostřednictvím svého mobilu.

Výstava čítá celkem 30 fotografií, které autor pořídil během posledních čtyř let na českých i zahraničních pódiích, ať už to bylo na německém festivalu Rock im Park v Norimberku, kde je Milan Říský oficiálním a jediným českým fotografem nebo i v plzeňském Divadle Pod Lampou. Sám autor si nejvíce cení dnes již ikonické fotografie Toma Morella, držícího kytaru na které má nelepený nápis „Fuck Trump“ a která doslova obletěla celý svět. Dalším oblíbeným portrétem je pak ten s Chesterem Bennigtonem z Linkin Park nebo fotografie Darona Malakiana ze System of a Down.

„Moc by mě lákalo fotit někdy Eminema, což se mi zatím ještě nepodařilo. A už si bohužel nikdy už si nevyfotím Rage again the machine v původní sestavě,“ prozradil své sny fotograf Milan Říský. Mezi hvězdy, které už fotografoval a jsou k vidění i na výstavě patří například Till Lindemann z Rammstein, Angus Young z AC/DC, Noel Gallagher ex Oasis, jeho bratr Liam nebo Marilyn Manson. Na výstavě jsou samozřejmě i fotografie z nedávného turné Daniela Landy, kterého Milan Říský doprovázel s fotoaparátem na pódiu i v backstage.

Organizátory výstavy ve vědecké knihovně napadlo udělat celou akci ještě o něco zajímavější tím, že návštěvníkům umožní pustit si ke každé fotografii i příslušnou hudbu. „Řada lidí určitě nebude znát všechny interprety a takto se mohou hned na výstavě seznámit s jejich tvorbou,“ dodal autor. Ideální je samozřejmě vzít si s sebou i sluchátka, aby se návštěvníci a posluchači vzájemně nerušili.

Na autora čekalo při vernisáži ještě jedno velké překvapení. Dostal totiž dort ve tvaru kytary z jeho nejslavnější fotografie i s příslušným vzkazem pro amerického prezidenta. Letos se chystá Milan Říský už počtvrté fotit na obří německý festival Rock im Park a chybět nebude zcela jistě ani na mnoha tuzemských koncertech.

Fotogalerie

Milan Říský s fotografií Noela Gallaghera | Autor: Richard Beneš
Fotograf dostal dort ve tvaru kytary z jeho slavné fotografie visící za ním na zdi | Autor: Richard Beneš
Fotograf Milan Říský | Autor: Richard Beneš
Z vernisáže výstavy fotografií Milana Říského | Autor: Richard Beneš
Milan Říský s fotografií Noela Gallaghera | Autor: Richard Beneš

Diskuse k článku