Jsme televize vašeho kraje

Martin Zrzavecký: Do roka a do dne se pokusíme vyřešit problémy s bezdomovci a čistotou města

Plzeň, publikováno 06.11.2014, autor: Richard Beneš

Primátor Martin Zrzavecký | Autor: Richard Beneš

Jen několik minut poté, co byl Martin Zrzavecký (ČSSD) zvolen v pořadí již osmým porevolučním primátorem Plzně, poskytl rozhovor pro server Regionpodlupou.cz. Na krku se mu leskl 978 gramů vážící čestný úřední řetěz purkmistra, kterým ho slavnostně dekoroval odstupující primátor Martin Baxa (ODS). „Je opravdu hodně těžký,“ poznamenal na úvod našeho povídání viditelně dojatý primátor Martin Zrzavecký.

Před chvílí jste se stal primátorem, co to pro vás osobně znamená?

„Uvědomím si to asi pořádně až večer nebo v podvečerních hodinách, co to vlastně znamená. Je to obrovská odpovědnost, být prvním mužem tak krásného a úspěšného města. Je ohromný zážitek. V tento okamžik jsem ale strašně unavený. To vychutnání přijde asi až v následujících dnech.“

Je to velký skok z místa prvního náměstka do funkce primátora?

„Vypadá to jednoduše, že se jen posunu o jedno patro výše. Ale za poslední dva roky, kdy vykonávám funkci prvního náměstka primátora jsem už nasál agendu, která je spojená s kanceláří primátora. Musím tedy přiznat, že to je velký posun.“

Z titulu funkce primátora budete nyní často přítomen na různých společenských akcích, jak se na to těšíte?

„Musím přiznat, že jsem se těch společenských povinností v minulosti docela vyhýbal. Teď jsem si vědom toho, že jde o věc, která primátorovi sluší a přísluší. Budu se muset účastnit společenských akcí, jsem na to připraven, ale nebude to pro mě jednoduché. Jsem spíše ten dělník, který sedí někde v kanceláři a pracuje.“

Najdete si teď jako primátor čas posedět s přáteli ve vaší oblíbené hospůdce?

„Doufám že ano, především o víkendu bych také rád trávil volný čas s rodinou. Přes týden je ta práce natolik náročná, že je to minimálně 12 hodinová směna. Minimálně ty víkendy bych byl rád na chalupě s rodinou nebo s přáteli.“

Na co se vrhnete jako primátor nejdříve?

„Jsou to dvě důležité oblasti, tou první je městská policie, kdy chceme vytvořit zcela nový systém fungování městské policie, aby byla blíže občanům a více efektivní. Tím ovšem neříkám, že by dnes nefungovala. Tou druhou oblastí je sport, protože až do současné doby se řešila především jen grantová schémata, tedy dotace pro neziskový sektor a podporujeme i profesionální kluby. Zásadně nyní chceme propojit hřiště u základních škol a jejich využívání, městská sportoviště a neziskový sektor, tedy kluby a týmy, které vlastní svá sportoviště. My chceme, aby fungovaly společně a co možná nejefektivněji.

Během svého projevu jste zmínil ještě problematiku odpadového hospodářství a bezdomovců.

„Od 1. září 2015 přechází město na nový systém svozu komunálního odpadu. Ale to není jen o tom. Lidé si často stěžují na to, že město je v některých lokalitách neuklizené, vznikají tam černé skládky, především kolem kontejnerů a odpadových nádob. Do roka bychom chtěli mít město čisté, bez těchto problémů. Tou poslední oblastí, o které jsem hovořil je skutečně problematika bezdomovectví. Musím říci, že to je celosvětový problém, celospolečenská záležitost. Zatím neexistuje jednoznačný lék. Nicméně v centru města se pokusíme vytěsnit bezdomovce. Z posledních průzkumů vychází, že jsou lidé, kteří chtějí, aby jim město pomohlo. Valná většina bezdomovců si ovšem naši pomoc nepřeje, ten jejich systém života jim vyhovuje. Pak ale nemohou obtěžovat ostatní občany, kteří žijí slušně. Do roka a do dne se pokusíme tyto problémy vyřešit ve spolupráci s městskou policií a také PMDP, protože bezdomovci nám nepříjemně zatěžují městskou dopravu.“

Co by se dalo v této záležitosti podniknout?

„Chtělo by to změnu legislativy, už jsme před volbami zmiňovali domovské právo, které zde existovalo za první republiky a ukládalo obcím postarat se o ty, kteří v daném místě žijí. Tedy o občany města, kteří se dostali do tíživé situace. Nicméně musíme konstatovat, že téměř 50 procent zdejších lidí bez domova není z Plzně. Stěhují se do našeho města proto, že pro ně vytváříme dobré podmínky, například zdravotnickou službu, nebo sociální zázemí. Chtělo by to tedy změnu legislativy, ale druhá věc je využití městské policie. Prostě ty lidi tak dlouho otravovat, až je z toho centra, případně z celé Plzně úplně vytěsníme.“

Jak to aktuálně vypadá se Světovarem?

„V tento okamžik to vypadá tak, že budova bývalého pivovaru Světovar bude zakonzervována, musíme se pokud možno dohodnout s firmou nebo sdružením firem, abychom ukončili ten projekt a budeme pro Světovar hledat nové řešení. Jedna vize, která už byla zmiňována před volbami je minipivovar kombinovaný s galerií a restaurací. Něco podobného mají připraveno například v Domažlicích, takže je to realizovatelné. Druhou možností je kreativní inkubátor. To znamená zapojení umělců, podnikatelů a dalších činovníků do projektu, který může posunout město i průmysl někam dál.“

A co bude s městským archivem?

„Pokud se vydáme cestou kreativního inkubátoru, pak si myslím, že můžeme pokračovat v projektu archivu na Světovaru. Pokud ovšem budeme hledat zcela odlišné a nové řešení, pak je to otázka stavby archivu na zelené louce. Už na tom úřad pracuje a hledá místo, kde by mohl vzniknout nový archiv.“

Fotogalerie

Primátor Martin Zrzavecký | Autor: Richard Beneš