Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Politika Sport Kultura Plzeňský kraj

ZČU buduje sportovní program a cílem je získat ke studiu talentované sportovce

Plzeň, publikováno 06.03.2018, autor: Richard Beneš

ZČU začíná budovat svůj sportovní program, podporu získala od vedení města i kraje | Autor: ZČU

Sportovní program, který bývá součástí akademického prostředí prestižních světových univerzit, začíná systematicky budovat také Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni. Rektor ZČU Miroslav Holeček tak vyslal před přijímacími zkouškami jasný signál všem sportovcům tím, že jim škola vytvoří podmínky pro studium i pro jejich sportovní aktivity. Studenti zařazení do sportovního programu budou součástí univerzitní reprezentace Western Stars.

„Řada našich studentů, dosahuje ve svém sportovním odvětví opravdu špičkové úrovně. Chceme jim vytvořit takové podmínky, aby u nás mohli při studiu rozvíjet svoje sportovní nadání, a zároveň tuto možnost nabízíme také uchazečům o studium, kteří chtějí skloubit svoje sportování se studiem,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček. Univerzita tyto studenty zařadí do sportovního programu, ti ji pak budou reprezentovat na domácích i mezinárodních sportovních kláních.

Reprezentační oblečení, mimořádné stipendium, asistovaný přístup k individuálnímu plnění studijních povinností, možnost zapsat si sportovní program jako předmět a v neposlední řadě volný přístup do sportovních zařízení provozovaných ZČU, to jsou některé výhody za to, že studenti v reprezentačním týmu se budou účastnit sportovních soutěží a šířit dobré jméno univerzity, ale i kraje a města u nás i v zahraničí.

Reprezentovat Západočeskou univerzitu budou pod jménem Western Stars. „Je to název, který dostali naši fotbalisté na meziuniverzitním mistrovství světa v Barceloně, kde prošli přes tým slovutné Sorbonny a dalších světových univerzit do finále. Získali titul univerzitních mistrů světa,“ vysvětluje Petr Košik, spoluautor sportovního programu a trenér univerzitního fotbalového týmu, který se v dubnu zúčastní mezinárodního turnaje EuroMilano.

„Sport je nejenom vhodná volnočasová aktivita pro každého, ale je zároveň skvělým způsobem, jak zviditelnit nejen Západočeskou univerzitu, ale tím také Plzeňský kraj. Jsem velice rád, že kraj může společně s městem a univerzitou podporovat mladé lidi v rozvoji vzdělávání v kombinaci právě se sportem, “ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

„To, že se Západočeská univerzita rozhodla koncepčně podporovat studentské sportovní talenty, velice vítáme. Město Plzeň vnímá sport jako velmi důležitou součást života Plzeňanů. Proto nás těší, že i univerzita dává najevo jasnou podporu sportování mladých lidí,“ komentuje záměr ZČU primátor města Plzně Martin Zrzavecký ČSSD).

Pozitivní efekt sportovního programu je ale mnohem větší. Jeho součástí totiž bude například aktivní scouting sportovců na středních školách. „Je to jedna z cest, jak zvýšit zájem uchazečů o studium na ZČU. Na středních školách je řada sportovních talentů. My jsme přesvědčeni, že pokud těmto elitním sportovcům nabídneme možnost skloubit vysokoškolské studium zvoleného oboru a jejich sportovní přípravu, rozhodnou se studovat právě u nás. Evidujeme také zájem studentů ze zahraničí a jsme připraveni je do sportovního programu zařadit, ať již v rámci běžného studia nebo studentských mobilit,“ přibližuje další přínos sportovního programu Petr Košik.

Sportovní program bude jedním z pilířů jednotné koncepce sportu na ZČU, k níž patří zejména vzdělávání, tedy výuka oborové i neoborové tělesné výchovy a celoživotní vzdělávání, dále věda a výzkum, zahrnující vědeckou činnost v oborech kinantropologie, pedagogiky sportovních a volnočasových aktivit, ale také rozvoj profesionální péče o vrcholové sportovce, tedy sportovní medicínu nebo zátěžovou diagnostiku. Třetím pilířem je zájmová a doplňková činnost, spočívající v nabídce sportovních aktivit pro studenty, zaměstnance univerzity i veřejnost, firmy a organizace v regionu. Čtvrtým pilířem je právě kvalitní univerzitní sportovní program.

„Velice nás těší, že Plzeňský kraj i město Plzeň vnímají vybudování sportovního programu jako jednoznačně pozitivní záležitost, která prospěje renomé naší univerzity, ale může mít velmi příznivý dopad i na rozvoj sportovní infrastruktury ve městě,“ neskrývá své potěšení rektor Miroslav Holeček.

Fotogalerie

ZČU začíná budovat svůj sportovní program, podporu získala od vedení města i kraje | Autor: ZČU

Diskuse k článku