Jsme televize vašeho kraje

Blovické muzeum představí "Zlatou éru první republiky"

Plzeň, publikováno 19.10.2018, autor: Redakce

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích | Autor: TV ZAK

Výstava s názvem „Zlatá éra první republiky“ bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 18. 10. 2018 v 17 hodin v kapli sv. Ondřeje na zámku Hradiště v Blovicích. Expozice představí zakladatelské období novodobého českého státu. Tato etapa je známa svými výraznými kulturními, společenskými a politickými změnami.

„V úvodu výstavy se návštěvníci seznámí s okolnostmi vzniku samostatného československého státu a jeho meziválečným vývojem. Stěžejním pojítkem bude srovnání celostátního a regionálními vývoje. Jednou z nejviditelnějších oblastí je pak utváření podoby státních symbolů, kde hrál svou výraznou roli i blovický rodák Jaroslav Kursa, jenž je autorem československé státní vlajky,“ informovala Tereza Pelcrová z Muzea jižního Plzeňska v Blovicích.

Prostřednictvím dvou osobností Blovicka výstava představí legionářskou tradici a vznik ozbrojených složek nové republiky. Legionář Jan Sýkora reprezentuje odboj v Londýně, kde působil nejprve jako restauratér od roku 1901. Po vypuknutí 1. sv. války stál u založení české kolonie a Čsl. výboru, později dokonce úzce spolupracoval s budoucím prezidentem T. G. Masarykem. Během 2. sv. války působil v ilegální skupině p. Moulise ze Šťáhlav, která byla prozrazena. Sýkora by zatčen a v polovině listopadu 1942 v Berlíně popraven.

Druhou připomínanou osobností výstavy je Jan Hlína. Tento rodák z pražského Žižkova, který se vyučil „ozdobnickému řemeslu“, tj. výrobě kožené galanterie, narukoval v roce 1915. Jako legionář působil zejména na italské frontě. Po válce nastoupil službu u četnictva. Blovickou posádku posílil 1. prosince 1938. Za protektorátu byl jako legionář perzekučně přeložen do trvalé výslužby. V září 1954 zemřel na mozkovou mrtvici.

 Prostřednictvím dobových exponátů dále výstava Zlatá éra první republiky přibližuje celou řadu tematických okruhů, kde dominuje fenomén volného času, spolkový život, obchod a reklama, a to včetně dobové módy. Neopomenutelný je i vývoj československé žurnalistiky a počátek rozhlasového vysílání. Svébytnou a nezastupitelnou kapitolou je prvorepublikový rozmach v oblasti architektury, literatury, výtvarného umění, divadelnictví, hudby a kinematografie.

„K výstavě jsme připravili speciální edukační program pro ZŠ a SŠ, který využívá možností vystavených exponátů a přiblíží žákům a studentům atmosféru první republiky. Návštěvníci se mohou během výstavy zastavit v našem „čtenářském koutku“ a počíst si v Čapkových knihách, připomenout si hry Osvobozeného divadla, nebo se zasnít nad poezií J. Seiferta a V. Nezvala. Výstava potrvá až do 28. 2. 2019,“ doplnila Tereza Pelcrová.

Fotogalerie

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích | Autor: TV ZAK