Jsme televize vašeho kraje

Vodárna Plzeň zve veřejnost na oslavu Světového dne vody

Plzeň, publikováno 04.03.2019, autor: Richard Beneš

Vodárna Plzeň - ilustrační foto | Autor: Vodárna Plzeň a.s.

Řadou zajímavých akcí oslaví Vodárna Plzeň Světový den vody. V sobotu 30. března 2019 se mezi 10.00 a 16.00 hodin otevřou veřejnosti areály úpravny vody v Malostranské ulici a čistírny odpadních vod v Jateční ulici, kde se uskuteční prohlídky. Lidé si budou moci projít úpravnu vody i čistírnu odpadních vod, na děti čekají soutěže i nový vodárenský maskot Bonifác.

Zhruba hodinové exkurze jsou v obou areálech pro zájemce zdarma a budou probíhat v každou celou hodinu. První začne v 10.00 a poslední v 15.00 hodin. Vzhledem k velkému zájmu a k tomu, že každé prohlídky se může zúčastnit zhruba 25 lidí, je nutná předchozí registrace zájemců. Hlásit se mohou na webu registrace.vodarna.cz, a to od 1. března do poledne 29. března.

Pro děti i dospělé je navíc připraven zábavný program. Ve vodárenském areálu v Malostranské ulici se představí nový maskot Bonifác. Reprezentuje mládě vydry, kterou vloni VODÁRNA PLZEŇ a.s. adoptovala v zoo, jejímž je generálním partnerem. Děti se při oslavách Světového dne vody mohou pobavit v laboratoři výrobou slizu, zkusit malování na obličej, projít vodní stezkou nebo využít skákací hrad. Všem k dispozici bude vodní bar i promítání krátkých filmů o tom, čím vším musí voda projít, než se dostane z řeky Úhlavy do vodovodních kohoutků a přes čistírnu odpadních vod zpátky do přírody.

Právě Světový den vody, který se každoročně vyhlašuje na 22. březen, má lidem na celém světě připomenout, jak velký význam voda má a že jde o jednu z nejcennějších surovin.

VODÁRNA PLZEŇ je největším výrobcem a dodavatelem pitné vody na západě Čech. Úpravna vody Plzeň vloni vyrobila 13 585 000 kubíků pitné vody, což je v přepočtu na den 37 220 metrů krychlových. To je objem vody, který by naplnil zhruba 18 bazénů délky 50 metrů, tedy například takových, jako je velký bazén v plaveckém areálu na Slovanech. Úpravna vody je však schopna s ohledem na svoji kapacitu 1000 l/s vyrobit více než dvojnásobek vody oproti uvedenému množství za loňský rok.

VODÁRNA PLZEŇ má zhruba 43 tisíc odběrných míst. K největším odběratelům vody patří Plzeňská teplárenská, Plzeňský Prazdroj, Stock Plzeň-Božkov a Fakultní nemocnice Plzeň.

Fotogalerie

Vodárna Plzeň - ilustrační foto | Autor: Vodárna Plzeň a.s.