Jsme televize vašeho kraje

Kraj již zná vítěze 12 letošních konkursů na ředitele svých škol

Plzeň, publikováno 31.07.2013, autor: Richard Beneš

Gymnázium - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Všech 12 škol a školských zařízení zřizovaných Plzeňským krajem, kde se v minulých dnech uskutečnily konkursy na ředitele, zná již výsledky výběrových řízení a ví, kdo je od září povede. Své posty obhájilo 11 stávajících ředitelů, pouze v jednom případě byl jmenován nový ředitel. Konkursů se musí zúčastnit ředitelé, kteří jsou ve své funkci déle než šest let, informoval náměstek hejtmana pro oblast školství Jiří Struček (ČSSD).

„Na základě letošních konkursů má nového ředitele Gymnázium Fr. Procházky v Sušici. Novým ředitelem této školy se stal Ivan Kratochvíl. Loni proběhlo 63 konkursů, kdy neobhájilo ředitelské posty pět ředitelů. Celkem ale vzešlo loni z konkursů 16 nových ředitelů. Jedenáct ředitelů se totiž do konkursů nepřihlásilo, většinou z důvodu odchodu do důchodu. Na příští rok je naplánováno dalších osm konkursů,“ uvedl náměstek hejtmana Struček.  

A kterých škol se letos konkursy týkaly? Jednalo se o Dětský domov Domino Plzeň, Dětský domov Nepomuk, Základní umělecká škola Plzeň, Dům dětí a mládeže Klatovy, Dům dětí a mládeže Tachov, Gymnázium Jaroslava Vrchlického Klatovy, již zmíněné Gymnázium Sušice, dále pak Gymnázium Stříbro, Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Klatovy, Plánická 196, Střední škola zemědělská a potravinářská Klatovy, Střední odborné učiliště stavební Plzeň a Základní škola a Mateřská škola pro zrakově postižené a vady řeči Plzeň, Lazaretní. Kraj zřizuje 90 škol a školských zařízení.

„Loni se hovořilo o tom, zda konkursy dělat nebo nedělat, zda je to správné nebo nesprávné. Dospěli jsme k závěru, že to správné je, řídili jsme se podle dikce zákona a podle doporučení právníků. Plzeňský kraj při vyhlašování konkurzů postupoval podle školského zákona, který stanoví, že řediteli, který v době účinnosti zákona vykonával činnost ředitele po dobu delší než šest let, končí výkon práce na daném pracovním místě vedoucího zaměstnance dnem 31. července 2012,“ vysvětlil okolnosti konkursů Jiří Struček. Podle novely školského zákona už nebudou ředitelé škol jmenováni na dobu neurčitou, ale jen na šest let.

Zatímco Plzeňský kraj se rozhodl po změně školského zákona vyhlásit výběrová řízení plošně ve všech svých školských zařízeních, řada radnic v regionu ovšem konkursy na ředitele škol nevyhlásila a dokonce je kritizovala. Patří mezi ně i plzeňský magistrát. Představitelé některých samospráv se ovšem domnívali, že výklad zákona nebyl jednoznačný a nebyla proto jiná možnost, než vyhlásit konkursy. Primátor Plzně a krajský zastupitel Martin Baxa (ODS), který je povoláním učitel, doslova uvedl, že se jedná o projev neúcty vůči ředitelům škol. „Ministerstvo školství jasně řeklo, že zřizovatel může, ale nemusí výběrová řízení vypsat. Tam, kde konkurz neproběhne, bude ředitelům smlouva změněna na dobu určitou,“ konstatoval loni k výkladu zákona primátor Baxa.

Fotogalerie

Gymnázium - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš