Jsme televize vašeho kraje

Situace je vážná, hejtman vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

Plzeňský kraj, publikováno 01.08.2013, autor: Richard Beneš

Požár může velmi snadno způsobit odhozený nedopalek, jako se to stalo na plzeňském sídlišti Lochotín | Autor: Richard Beneš

Dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů vyhlásil ve čtvrtek hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD). Učinil tak v souvislosti se zvýšeným počtem požárů lesních, polních a travních porostů z minulých dní a vzhledem k prognózám, podle kterých bude pokračovat velmi teplé a suché počasí, přerušované nejvýše místními bouřkovými epizodami. Občané jsou nyní povinni dodržovat stanovená preventivní opatření.

O vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů požádal Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje. Doba zvýšeného nebezpečí vzniku požárů je vyhlášena s platností od 1. srpna 2013 do odvolání a platí pro celé území Plzeňského kraje.

V období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů je zakázáno pálení hořlavých odpadů, dále platí zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě, zákaz provádění pyrotechnických prací, ohňostrojů a podobných činností, jako je například vypouštění lampionů štěstí. Kontrolu dodržování tohoto nařízení provádí Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje. Při porušení nařízení může být právnické nebo podnikající fyzické osobě udělena pokuta.

Ne vždy jsou na místě požáru pozorní občané | Autor: Richard Beneš

Období mimořádného sucha, ve kterém vzniká zvýšené nebezpečí vzniku požáru v přírodním prostředí, je dle nařízení Plzeňského stanoveno na základě pozorování Českého hydrometeorologického ústavu, podle kterého množství srážek kleslo pod 25 procent dlouhodobého normálu. Zároveň jsou vysoké denní teploty a od posledních vydatných srážek uplynulo více než 20 dnů.

„Každý, kdo vstupuje do lesa, zejména v období velkého sucha, by se měl vyvarovat všech činností, které by mohly mít za následek vznik požáru. V případě rozdělávání a udržování otevřených ohňů, kouření, odhazování hořících nebo doutnajících předmětů a znečišťování lesa odpadky se jedná o činnosti, jejichž provádění v lese je výslovně zakázáno lesním zákonem, a to celoročně. Totéž se týká rozdělávání a udržování otevřeného ohně ve vzdálenosti do 50 metrů od okraje lesa. Respektováním těchto zákazů lze předejít mnohdy rozsáhlému poškození lesů a současně přispět k jejich nerušenému užívání všemi návštěvníky,“ říká Stanislav Polák, vedoucí oddělení zemědělství a lesnictví Odboru životního prostředí KÚPK.

Hasiči měli v tomto případě naštěstí snadnou práci | Autor: Richard Beneš 

Fotogalerie

Požár může velmi snadno způsobit odhozený nedopalek, jako se to stalo na plzeňském sídlišti Lochotín | Autor: Richard Beneš
Ne vždy jsou na místě požáru pozorní občané | Autor: Richard Beneš
Hasiči měli v tomto případě naštěstí snadnou práci | Autor: Richard Beneš