Televize ZAK

Každý den
jsme tu pro vás

Hlavní menu

Krimi Karlovarský kraj

Zbloudilého německého seniora hledaly hlídky Horské služby čtyři hodiny na zasněžených cestách

Boží Dar, publikováno 07.03.2018, autor: Richard Beneš

Cesta s pravděpodobnými stopami zbloudilého turisty | Autor: Horská služba Krušné hory

Záchranáři z Horské služby Krušné hory pátrali v úterý večer po devětasedmdesátiletém seniorovi z Německa. Ten se ztratil v podvečer mezi vodní nádrží Přísečnice a Horou Sv. Šebestiána. Horská služba našla dezorientovaného, ale živého cizince po rozsáhlé záchranné akci až před půlnocí.

První výzva krušnohorské Horské službě přišla krátce před osmou hodinou večer od Policie ČR. „Terén, ve kterém se podle informací muž ztratil, tvoří rozsáhlé a velmi těžko přístupné rašeliniště. Zároveň s tím jde o lokalitu, ve které téměř není signál pro mobilní telefon,“ uvedl Ondřej Vank, zasahující člen Horské služby Krušné hory. Jediné, co záchranáři přesně znali, bylo místo, kde turista zaparkoval automobil.

Členové HS ihned vytvořili pátrací týmy záchranářů z okrsků Měděnec, Boží Dar a Pernink. „Měli jsme k dispozici skialpinistické vybavení, dvě terénní čtyřkolky a těžké terénní vozidlo. Do terénu se kromě hlídek policie a Horské služby vydaly také čtyřkolky místního hasičského sboru,“ popsal začátek pátrání Ondřej Vank.

Podle prvních indicií se Němec ztratil při sledování stop vlků, kteří se v poslední době v pohraničních lesích pohybují. „Měl snad být někde na okraji hustého lesa na posedu. Začali jsme tedy prohledávat všechny posedy v lokalitě, ale bezvýsledně. Kolem půl jedenácté pak přišla bližší informace, která nám hledání pomohla urychlit,“ řekl záchranář Vank. Podle této zprávy se prý pohřešovaný senior nalézá na zpevněné, zasněžené cestě bez stop ve sněhu, u cedule Přírodní památka. Takových cedulí je ale v dané lokalitě velmi mnoho.

Hlídky Horské služby si systematicky rozdělily všechny cesty, které protínají hranice přírodních památek, převážně rašelinišť. Záchranáři během pátrání v lokalitě ujeli celkem 280 km a postupně prohledali většinu zpevněných cest. „Seniora nakonec našla čtvrt hodiny před půlnocí hlídka HS z Měděnce. Byl dezorientovaný, ale v dobrém fyzickém stavu a záchranáři jej o 15 minut později předali za asistence Policie ČR rodině,“ doplnil Ondřej Vank.

„Ke koordinaci našich hlídek v nepřehledném a bažinatém terénu opět pomohl systém GINA, který mimo jiné zakresluje do mapových podkladů GPS polohu záchranářů a propátrané lokality. Tak jsme spolu s policisty a hasiči mohli koordinovat pohyb všech hlídek,“ uvedl k pátracímu systému Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory. Dodal, že opět musí připomenout, že turisté by se neměli vydávat do terénu, který neznají a neměli by opouštět značené stezky.

Fotogalerie

Cesta s pravděpodobnými stopami zbloudilého turisty | Autor: Horská služba Krušné hory

Diskuse k článku