Jsme televize vašeho kraje

Plzeň počítá s projektem Sloni na Mži, vzniknout má na 14 hektarech naproti ZOO

Plzeň, publikováno 23.03.2018, autor: Richard Beneš

Nová expozice plzeňské zoo vznikne na loukách přes ulici | Autor: TV ZAK

Plzeňští radní schválili revizi podkladů na rozvoj Zoologické a botanické zahrady města Plzně, které nově zahrnují rozvojový projekt Sloni na Mži. Pro slony, kteří zatím v Plzni nejsou, chce zoologická zahrada vyčlenit zhruba čtrnáctihektarovou plochu v údolí řeky Mže. Hotová je změna územního plánu i studie, zhruba 1,5 roku nyní potrvají projekční práce. Další dva roky se pak bude objekt za 300 až 350 milionů korun budovat.

„Generel, tedy územně plánovací podklad zohledňuje stávající stav areálu zoo, odráží se v něm i výstavba nových expozic a zahrnuje i nové rozvojové plochy. Doplnění projektu Sloni na Mži do generelu je jasným signálem toho, že město s tímto počítá a vnímá to jako velký rozvojový projekt,“ přiblížil první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Pro projekt město vykupovalo pozemky jihovýchodně od stávajícího areálu zahrady, které odděluje ulice Pod Vinicemi. Město se pokusí získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, přičemž předpokládá, že vhodný dotační titul by se mohl najít v příštím programovacím období.

Celá plocha by měla být dělena na tři expozice, které budou představovat tři zeměpisné oblasti, a sice Velké Sundy a jižní část Malajského poloostrova, dále Celebes, Malé Sundy (Wallacea) a Filipíny a třetí bude Nová Guinea a Austrálie. Expozice budou tvořit ubikace ve stylu lidských obydlí dané oblasti a výběhy. Samotní sloni by měli mít pro sebe plochu o rozloze zhruba 3,5 hektaru.

„Z pohledu chovaných zvířat bude stěžejním a zároveň i největším slon indický. Tomu také bude věnována i prostorově největší část expozic, která bude dělena ještě na prostor pro samce a samice s eventuálně mláďaty,“ přiblížil ředitel zahrady Jiří Trávníček. Kromě slonů budou k vidění i tapíři čabrakoví, z drobnějších zvířat například giboni a další. V expozici věnované fauně Wallacei budou chováni jak savci Celebesu (Sulawesi), tak Malých Sund a Filipín. Novoguinejskou expozici budou tvořit zčásti výběhy klokanů a kasuárů. Ptáci budou vystaveni ve skleníku s voliérami na okraji areálu a část bude interaktivní stezkou lesním biotopem se stromovými domky.

Hlavní pavilon pro slony, tapíry a hady naváže na volný výběh pro slony. Tam budou vybudovány vnitřní a venkovní vodní plochy pro slony. Dále se uvažuje o vybudování restaurace, ubikace a výběhy pro langury a jeleny. Tato část bude propojena se stávajícím areálem zahrady novým pěším mostem přes silnici.

„Slony není problém sehnat zadarmo, protože se množí po Evropě, od Prahy přes Berlín a Ostravu, všude jsou slůňata. Ale sloninců je málo,“ uvedl Trávníček. Vybudovat areál není totiž vůbec jednoduché. Musí se upravit terén, přivést inženýrské sítě, odvodnit a oplotit. V ČR jsou slonince v Praze s desetihlavým stádem, v Ústí nad Labem, Ostravě, Zlíně a Liberci.

Fotogalerie

Nová expozice plzeňské zoo vznikne na loukách přes ulici | Autor: TV ZAK
Nová expozice plzeňské zoo vznikne na loukách přes ulici | Autor: TV ZAK
Plzeňané už se na slony těší - ilustrační foto | Autor: TV ZAK