Jsme televize vašeho kraje

AKTUALIZOVÁNO: Lyžařka na Špičáku narazila do stromu, vrtulník ji transportoval do nemocnice

Železná Ruda, publikováno 31.01.2019, autor: Richard Beneš

Vrtulník přistál u sídla Horské služby | Autor: HS

Vrtulník letecké záchranné služby zasahoval ve čtvrtek po 16.00 hodin v lyžařském areálu na šumavském Špičáku. Jedenadvacetiletá lyžařka tam narazila při lyžování do stromu. Mluvčí záchranné služby Mária Svobodová informovala, že lyžařka utrpěla středně těžké zranění. Vrtulník ji transportoval na urgentní příjem do plzeňské fakultní nemocnice.

Po nárazu do stromu zůstala lyžařka naštěstí zůstala při vědomí, sama si na mobilu vyhledala přes internet číslo HS 1210 a přivolala si pomoc. „Zraněná uvedla, že se jí špatně dýchá a zřejmě si vyhodila rameno v kloubu. Když jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že se pravděpodobně jedná o vážnější poranění. Po základním ošetření jsme jí umístili do fixační vakuové matrace a svezli naší technikou na služebnu HS ve skiareálu,“ popsal záchranu mladé lyžařky Petr Pospíšil ml., zasahující člen Horské služby Šumava.


Na služebně dívku ihned prohlédl přítomný lékař šumavské HS a došel k závěru, že se pravděpodobně jedná o poranění lopatkové kosti s podezřením na zlomeninu paže. „Podal dívce léky, tišící bolest a připravil jí k transportu sanitním vozem zdravotnických záchranářů. Pak se nám ale ozvala lékařka Letecké záchranné služby s tím, že dispečink linky 155 posílá na místo vrtulník. Sanitka tedy zraněnou převezla k domu HS na Špičáku,“ uvedl Petr Pospíšil s tím, že vrtulník poté dívku transportoval do nemocničního zařízení.


„Důrazně upozorňuji všechny lyžaře i snowboardisty, že musí bezpodmínečně dodržovat zásady bezpečného pohybu na sjezdových tratích. Dnes jsou tzv. pololetní prázdniny a hned poté začíná první týden jarních prázdnin. Můžeme předpokládat, že sjezdové tratě budou přeplněné, a především se na nich budou pohybovat nezkušené děti,“ varoval náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Dodal, že největším rizikem pak budou střety dospělých s dětskými lyžaři a následná závažná zranění.

Fotogalerie

Vrtulník přistál u sídla Horské služby | Autor: HS
Vrtulník letecké záchranné služby transportuje zraněnou lyžařku do nemocnice | Autor: HS
Pro zraněnou lyžařku přiletěl na Šumavu vrtulník letecké záchranné služby | Autor: TV ZAK